Tradycyjne potrawy wigilijne w nowoczesnym wydaniu

Tradycyjne potrawy wigilijne w nowoczesnym wydaniu

Młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przygotowała potrawy na świąteczny stół. Pokazali jak można wprowadzić nieco nowości w nawiązaniu do polskich tradycji kulinarnych.

Za słodkości odpowiadali uczniowie klasy pierwszej o profilu cukiernik, zaś za potrawy świąteczne uczniowie klasy II Technikum Usług Gastronomicznych.
Chcieliśmy w pewien sposób przełamać tradycji i wprowadzić na wigilijno – świąteczny stół trochę nowości. Nowoczesności. Wszystko ze smakiem i w nawiązaniu do polskich tradycji kulinarnych – podkreśla Iwona Szeptuch, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSZiO w Biłgoraju.
Obok Iwony Szeptuch, pieczę nad przygotowaniem świątecznego stołu trzymały nauczycielki przedmiotów zawodowych Anna Brodawczewska i Anna Różańska.
Zaprezentowana została kapusta z ciecierzycą, żurawiną, rodzynkami i grzybami; terrina rybna; dorsz pieczony w migdałach; ryba pieczona z warzywnymi wstążkami; makowiec z jabłkiem i rodzynkami; monoporcje w polewie lustrzanej; śledzie w sosie chrzanowym, z daktylami oraz sałatka śledziowa z pomarańczami; choinka w zamszu; rolada omletowa z łososiem i szpinakiem, rolada z ryb oraz orzeszki pieczone z kremem z orzechów laskowych
Wydarzeniu towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych, dochód na paczki dla dzieci z Caritas.