Legia Akademicka szansą dla studentów

Legia Akademicka szansą dla studentów

O zaletach i możliwościach, jakie daje studentom udział w projekcie Legia Akademicka, mówił studentom Akademii Zamojskiej mjr Marek Kuśmierczak z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu.

Jeśli myślisz o służbie i karierze w Wojsku Polskim to Legia Akademicka jest jednym z pierwszych kroków, które pozwolą Ci to osiągnąć. Do projektu Legia Akademicka może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie. O tym jak wygląda krok po kroku szkolenie w ramach projektu Legii Akademickiej mówił mjr Marek Kuśmierczak, szef Wydziału Rekrutacji i Promocji WCR w Zamościu.

Oferujemy Wam udział w programie Legii Akademickiej. Polega on na zdobywaniu kolejnych etapów i szlifów służby wojskowej. Odbyć można trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski.  Każdy z tych modułów składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Student po zaliczeniu pierwszego modułu składa wniosek o zaliczenie kolejnego etapu. Dla przykładu moduł podstawowy składa się ze szkolenia, które można odbyć w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, która trwa 28 dni. Jeśli chodzi o moduł podoficerski, to składa się on z części teoretycznej, którą studenci zaliczają w uczelni oraz części praktycznej, którą student odbywa w jednostce wojskowej w ilości 21 dni. Ukończenie modułu pozwala na zdobycie stopnia podoficerskiego – kaprala – tłumaczył studentom AZ przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu. Jak dodał studenci, którzy zaliczyli moduł podoficerski mają możliwość udziału w module oficerskim, który trwa 62 dni. Opowiedział również o korzyściach, jakie daje udział w programie Legia Akademicka MON.

– To najszybsza i najprostsza droga do tego, by odbyć przeszkolenie wojskowe i uzyskać pierwszy stopień podoficerski. Nawet jeśli student zacznie program Legii Akademickiej nawet na czwartym roku może go ukończyć w kolejnych latach jako absolwent – mówił mjr Kuśmierczak.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie udziału w Legii Akademickiej możecie skontaktować się z uczelnianym koordynatorem projektu. W Akademii Zamojskiej jest nim ppłk rez. mgr Andrzej Podhorodecki. Pytania możecie kierować na adres e-mail: Andrzej.podhorodecki@akademiazamojska.edu.pl

Spotkanie poświęcone Legii Akademickiej odbyło się 9 stycznia br. w auli AZ przy ul. Zamoyskiego 64.