„Ferie z WOT” rozpoczęte

„Ferie z WOT” rozpoczęte

Blisko 140 ochotników z województwa lubelskiego rozpoczęło w ten weekend służbę w 2 Lubelskiej Brygadzie OT. Przejdą oni szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” oraz szkolenie wyrównawcze.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” znów powiększyła swoje szeregi. Wśród ochotników z Lubelszczyzny, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę” w ramach projektu wojskowego „Ferie z WOT”. Będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwszej pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie to zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 28 stycznia br. w Lublinie. Z kolei rezerwiści przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

„Ferie z WOT” to projekt wojskowy realizowany przez WOT z dużym powodzeniem od kilku lat. Jest to 16-dniowe szkolenie podstawowe organizowane w okresie ferii zimowych, adresowane głównie do studentów, pełnoletnich uczniów, a także nauczycieli, którzy chcą wykorzystać czas wolny od nauki, aby zdobyć podstawowe umiejętności wojskowe.

Wśród ochotników, którzy w ten weekend stawili się w lubelskiej jednostce na szkolenie w ramach „Ferii z WOT” są m.in. uczniowie z Zamościa – Przyszedłem na to szkolenie, aby się czegoś nauczyć, sprawdzić się i stać się lepszą wersja samego siebie. To dla mnie test, mam osiemnaście lat i uważam, że to jest dobry czas, aby przejść takie szkolenie – mówi Damian.

Mieszkańcy regionu lubelskiego, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Na rok 2023 Lubelska Brygada OT zaplanowała jeszcze 6 szkoleń podstawowych w terminach: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07, 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 – kontynuacja szkolenia w czasie ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy przygotowano 5 szkoleń wyrównawczych, rozpoczynających się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

Źródło: WOT