O możliwościach pracy po filologii angielskiej

O możliwościach pracy po filologii angielskiej

Ukończyła studia licencjackie w Akademii Zamojskiej, a następnie podczas studiów magisterskich wyjechała w ramach programu Erasmus do Włoch, gdzie obecnie mieszka i pracuje. 18 stycznia br. Erasmus Office wraz z Zakładem Anglistyki Akademii Zamojskiej zorganizowali spotkanie z Magdaleną Michalską, absolwentką filologii angielskiej AZ. Ponadto studenci mieli okazję spotkać się online z Iriną Aslanov z JobTrust.gr, która opowiedziała o możliwościach odbycia praktyk i staży w ramach programu Erasmus m.in. w Grecji, Austrii oraz Niderlandach.

Magdalena Michalska mieszka we Włoszech na Sardynii i pracuje obecnie jako nauczycielka języka angielskiego w szkole języków obcych. W trakcie spotkania absolwentka AZ opowiedziała o tym jak zaczęła się jej włoska przygoda.

Od początku wiedziałam, że chciałabym pracować za granicą. Rozważałam Meksyk oraz Włochy. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku filologia angielska o specjalności nauczycielskiej. Następnie podjęłam studia magisterskie na innej uczelni, gdzie skorzystałam z programu Erasmus i wyjechałam na studia do włoskiej uczelni na Sardynii. Studia we Włoszech nie były dla mnie dużym problemem, ponieważ znałam język włoski – mówiła Magdalena. – Po ukończeniu studiów, jako świeżo upieczona nauczycielka języka angielskiego rozesłałam swoje CV do różnych szkół. O dziwo po kilku godzinach odezwała się jedna z prywatnych szkół językowych. Zaczęłam w niej pracę i uczę w tym miejscu do dzisiaj. Pracuję w dużej mierze z przedszkolakami oraz uczniami szkoły podstawowej, ale zdarzają się również uczniowie szkół średnich i osoby dorosłe. Oprócz zajęć grupowych prowadzę również zajęcia indywidualne. Moja najmłodsza uczennica ma trzy lata – opowiadała o swojej pracy Magdalena Michalska. Jak dodała pracuje przede wszystkim popołudniami i wieczorami, między godzinami 15 a 20, czyli po tradycyjnej sjeście, która we Włoszech trwa między 13 a 15. Absolwentka anglistyki opowiedziała również o tym, jak wygląda życie nocne i rozrywka na Sardynii. Odpowiadała także na pytania studentów odnośnie zarobków we Włoszech, możliwości utrzymania, cen z mieszkanie.

W trakcie spotkania nie obyło się również bez wspomnień o studiach w Akademii Zamojskiej.

Mam porównanie do studiów licencjackich w Akademii Zamojskiej oraz późniejszych studiów magisterskich na innej uczelni w Polsce oraz we Włoszech. Argumenty takie jak indywidualne i empatyczne podejście wykładowców do studenta, sympatyczne i pomocne panie w dziekanacie, bardzo dobra atmosfera przemawiają na korzyść Zamościa – mówiła Magdalena Michalska, która pozdrawiała przy tym wykładowców kierunku filologia angielska, uczestniczących w spotkaniu. Przypomniała, że promotorem jej pracy licencjackiej była dr Monika Rajtak.

Na zakończenie spotkania absolwentka AZ zachęcała do korzystania z możliwości, jakie daje program Erasmus m.in. poprzez wymiany studenckie, czy zagraniczne praktyki oraz do poszerzania swoich horyzontów.

Z kolei o możliwościach zatrudnienia za granicą opowiedziała studentom filologii angielskiej Irina Aslanov z firmy JobTrust.gr, która przedstawiła możliwości praktyk, staży oraz pracy w branży hotelarskiej m.in. w Grecji, Austrii, Francji oraz Niderlandach. Po krótce przedstawiła główne założenia firmy, proces aplikacyjny, dostępne pozycje (Front Office, F&B, Spa, Animation, Kitchen Department, Housekeeping i inne), warunki zatrudnienia, korzyści dla studenta m.in. darmowe zakwaterowanie i wyżywienie oraz tzw. greckie wakacje, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 Podczas takiego wyjazdu studenci mają możliwość nie tylko zarobić pieniądze, ale także mają możliwość sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności językowych, jak również poznać „od kuchni” pracę branży hotelarskiej w zagranicznych kurortach. Po pracy zaś mają możliwość zwiedzania kraju oraz poznawania jego kultury. Przedstawicielka JobTrust.gr zachęcała studentów AZ do kontaktu i skorzystania z oferty firmy.