Studenci pedagogiki na szkoleniu z RKO

Studenci pedagogiki na szkoleniu z RKO

Grupa studentów pedagogiki Akademii Zamojskiej odbyła szkolenie z pierwszej pomocy w Centrum Symulacji Medycznej AZ.

Zajęcia odbyły się w ramach przedmiotu „Biomedyczne podstawy  rozwoju człowieka” realizowanego na pedagogice,  na studiach l stopnia i prowadzonego przez dr n.med. Marię Dorotę Kwikę. Szkolenie w CSM poprowadził mgr Krzysztof Obolewicz.

Na wstępie grupa zapoznała się z krótkim wykładem dotyczącym poprawnego stosowania pierwszej pomocy. Następnie każdy mógł przećwiczyć układanie potencjalnego pacjenta w pozycji bezpiecznej. Z zachowaniem własnego bezpieczeństwa oczywiście. Mgr Krzysztof Obolewicz w ciekawy sposób przedstawił hipotetyczną sytuację, w której trzeba wezwać pomoc i jednocześnie zabezpieczyć osobę poszkodowaną. Studenci mieli również możliwość przeżycia symulacyjnej sytuacji, w której trzeba było przystąpić do RKO.

Nowoczesny manekin zachowywał się dosłownie jak człowiek, który właśnie potrzebuje pomocy. Jego klatka piersiowa po przystąpieniu do działań ratujących życie, stopniowo zaczynała się unosić i opadać – dzieli się wrażeniami ze szkolenia Iwona Żuk, studentka pedagogiki AZ.

Studenci  mieli możliwość zapoznania się ze specjalną salą, najnowocześniejszymi trenażerami, interaktywnymi  manekinami, mogli  zobaczyć, gdzie na co dzień zajęcia odbywają studenci pielęgniarstwa.