Branża turystyczna poszukuje rezydentów

Branża turystyczna poszukuje rezydentów

O możliwościach pracy jako rezydent turystyczny oraz animator hotelowy w krajach takich jak Turcja, Wietnam, czy Dominikana mogli dowiedzieć się studenci turystyki i rekreacji Akademii Zamojskiej podczas spotkania z przedstawicielami firmy Coral Travel.

Poszukujemy przede wszystkim rezydentów do opieki nad turystami w Turcji. Poza tym działamy na 90 innych kierunkach od Europy do Azji, miejscach egzotycznych jak Wietnam lub Dominikana. Chcemy przedstawić studentom, na czym polegają obowiązki rezydenta oraz jakie korzyści mogą osiagnac dzięki tej pracy  – powiedziała Julia Szczerbina z działu HR firmy Coral Travel.

Rezydent turystyczny to osoba, która opiekuje się turystami wypoczywającymi na kierunku wakacyjnym (tzw. destynacji turystycznej). Do obowiązków rezydenta turystycznego należy m.in.: powitanie turystów na lotnisku, po przylocie na kierunek wakacyjny, pomoc przy zakwaterowaniu w hotelu, prowadzenie spotkania informacyjnego dla turystów, pilotowanie wycieczek fakultatywnych, dyżury hotelowe, pomoc w sytuacjach nagłych, kryzysowych i awaryjnych.

Jak podkreślała przedstawicielka Coral Travel rezydent nie musi znać języka tureckiego, wietnamskiego czy innych krajów, gdzie opiekuje się turystami. Tłumaczyła, że w dobie globalizacji wystarczy bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Zwracała przy tym uwagę na cechy pożądane u przyszłego rezydenta.

Musi to być osoba dobrze zorganizowana, która potrafi zarządzać czasem, lubi kontakt z ludźmi, jak również jest opanowana, gdy zdarzają się sytuacje kryzysowe i potrafi rozwiązać problem turysty np. przy zakwaterowaniu organizacji wycieczek fakultatywnych. Rezydent musi potrafić zaopiekować się grupą turystów od A do Z, przekazywać niezbędne informacje dotyczące pobytu w kraju, planu wycieczki – wyliczała Julia Szczerbina.  

Rezydent może liczyć na wynagrodzenie w wysokości: podstawa 1000 euro netto plus prowizja, zależna od zakresu jego obowiązków. Firma Coral Travel poszukuje ok. 100 osób, które chciałaby zatrudnić jako rezydentów turystycznych. Jak podkreślały przedstawicielki tej firmy, praca w tym charakterze to nie tylko szansa na zarobienie pieniędzy, ale także możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, zwiedzania nowego kraju.

Spotkanie, którego organizatorem było Erasmus Office Akademii Zamojskiej odbyło się 25 stycznia br. w auli Instytutu Społeczno-Ekonomicznego AZ przy ul. Zamoyskiego 64.