Baczność! Do przysięgi! – za nami kolejne zaprzysiężenie lubelskich terytorialsów

Baczność! Do przysięgi! – za nami kolejne zaprzysiężenie lubelskich terytorialsów

28 stycznia  br. odbyła się pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości uczestniczył wicepremier – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 68 ochotników z Lubelszczyzny. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. Blisko połowa z nich to młodzi mieszkańcy naszego województwa – studenci oraz pełnoletni uczniowie, którzy w czasie wolnym od nauki postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dziękował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego i zachęcał niezdecydowanych, aby wybrali właśnie taką drogę.

To bardzo ważne, aby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, aby było uzbrojone w nowoczesną broń, bo to świadczy o tym, że Polska jest bezpieczna. (…) W ubiegłym roku do Wojska Polskiego przystąpiła rekordowa liczba żołnierzy zawodowych – 13 742 żołnierzy, ale to jest tylko pierwszy etap, bo w tym roku nasza kampania „Zostań Żołnierzem RP” będzie nabierała tempa – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Tuż po zakończeniu uroczystości, jeden z nowych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT, uczeń XXI LO w Lublinie, powiedział:

Wybrałem WOT, bo mogłem połączyć naukę ze służbą w wojsku, dzięki szkoleniu podstawowemu, które odbyło się w ferie zimowe, bo to nie koliduje ze szkołą. Myślę, że wojsko może stać się moją pasją. Jestem na dobrej drodze, aby dalej kontynuować moje działania w tym kierunku i w przyszłości zostać oficerem Wojska Polskiego.

Projekt „Ferie z WOT” realizowany jest z powodzeniem od 2019 r. i przyciąga głównie osoby młode. WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pięciu  pododdziałów 2 LBOT zlokalizowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 2 LBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. 2 Lubelska Brygada OT przygotowała w tym roku jeszcze 6 takich szkoleń w terminach: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 – kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy zaplanowano 5 szkoleń wyrównawczych, rozpoczynających się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Więcej informacji na temat służby w WOT oraz naboru można uzyskać na stronie internetowa poświęconej rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT 800-696-077.

por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT