O prewencji terrorystycznej w AZ

O prewencji terrorystycznej w AZ

Jakich informacji nie należy publikować w Internecie? Jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego? Czym jest komunikacja strategiczna? Jak postępować, gdy otrzymamy podejrzaną przesyłkę? O tych wszystkich zagadnieniach oraz wielu innych studenci bezpieczeństwa narodowego Akademii Zamojskiej rozmawiali z oficerami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Spotkanie jest poświęcone szeroko rozumianemu pojęciu bezpieczeństwa informacyjnego. Goście z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW przekazują naszym studentom informacje, jak być bezpiecznym i skutecznie chronić się przed zagrożeniami, nie tylko fizycznymi, ale również tymi związanymi z naszym funkcjonowaniem w sieci internetowej. Ponadto funkcjonariusze ABW opowiedzieli studentom o pracy Agencji i jej zadaniach – powiedział dr Łukasz Potocki, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego AZ.

Zajęcia ze studentami poprowadzili ppłk Marek Kuźnicki i kpt. Eulalia Włodarczyk z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW. W trakcie spotkania przypomnieli oni studentom jak duża rolę odgrywa fakt, że część ludzi publikuje w social mediach informacje o poruszaniu się i przemieszczaniu pojazdów wojskowych, które wywiady obcych państw często traktują jako cenną informację. Część spotkania poświęcona była również komunikacji strategicznej i unikania „fake newsów”, które są publikowane w sieci w ramach dezinformacji społeczeństwa.  Oficerowie ABW przedstawili również podstawowe zasady zachowania w przypadku ataku terrorystycznego, które w skrócie określane są jako „4U” – uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak.

Centrum Prewencji Terrorystycznej to jednostka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmująca się szeroko pojętą profilaktyką antyterrorystyczną. Kluczowym elementem działalności Centrum jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania zagrożeniom o charakterze terrorystycznym. W tym zakresie CPT ABW organizuje szkolenia i warsztaty oraz przygotowuje materiały edukacyjne.

Szkolenie z oficerami ABW odbyło się w dniach 26-27 stycznia br. w Instytucie Społeczno-Ekonomicznym Akademii Zamojskiej przy ul. Zamoyskiego 64.