„Zetka Ratuje Życie” – Ty też możesz dołączyć do akcji

„Zetka Ratuje Życie” – Ty też możesz dołączyć do akcji

„Zetka Ratuje Życie” to projekt stworzony przez sześcioosobową grupę uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie we współpracy z Ogólnopolską Olimpiadą „Zwolnieni z teorii” oraz Fundacją DKMS. Projekt jest realizowany w celu aktywnego poszukiwania potencjalnych Dawców szpiku oraz rejestrację chętnych.

Dawcy szpiku są nieustannie potrzebni – co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii”, a naszym opiekunem jest Pani Monika Łepik. „Zwolnieni z Teorii” to inicjatywa, w której młodzież uczy się pracy w zespole realizując autorskie projekty społeczne. Każdy projekt ma szansę pomóc lub zmienić na lepsze nasze otoczenie. Tym samym zachęcamy każdą ogólnie osobę pomiędzy 18 a 55 rokiem życia do zgłoszenia się na zostanie Dawcą. Każda osoba jest bardzo ważna, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia Dawcy szpiku dla osoby chorej wynosi 1 : 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów, dlatego rejestrując osoby dostarczamy szansę na drugie życie Pacjentom chorym na nowotwory krwi.

Rejestracja jest bardzo prosta: wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Po odnalezieniu „bliźniaka genetycznego” proces pomocy w 90 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Można zyskać ogromną satysfakcję z bardzo znaczącej pomocy drugiej osobie jaką jest uratowanie życia niewielkim kosztem, bez większego wkładu własnego.

Działania w ramach projektu są zaplanowane na szeroką skalę, ponieważ punkty rejestracyjne znajdować się będą w innych instytucjach na terenie powiatu krasnostawskiego. W chwili obecnej zakończono spotkania informacyjne i rejestrację potencjalnych Dawców w Zespole Szkół Nr 1 z wynikiem 30 zarejestrowanych.

Wszyscy chętni do dołączenia do grona potencjalnych Dawców mogą zgłosić się do punktów rejestracyjnych:

Urząd Miasta Krasnystaw – 14.02.2023 r.

Dom Pomocy Społecznej Krasnystaw – 14.02.2023 r.

Zespół Szkół Nr 2 w Krasnymstawie – 15.02.2023 r.

Urząd Gminy Fajsławice – 16.02.2023 r.

Mazurek Metal – 17.02.2023 r.

Urząd Gminy Żółkiewka – 20.02.2023 r.

Jankes w Fajsławicach – 20.02.2023 r.

PSS Gama Krasnystaw – 21.02.2023 r.

Bank Spółdzielczy w Żółkiewce – 22.02.2023 r.

Starostwo Powiatowe Krasnystaw – 23.02.2023 r.

Przychodnia Rejonowa SPZOZ w Krasnymstawie – 27.02.2023 r.