Hymn zamojskiego „Elektryka” wyróżniony na festiwalu w Krakowie!

Hymn zamojskiego „Elektryka” wyróżniony na festiwalu w Krakowie!

W dniach 16-18 lutego 2023 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie odbyły się przesłuchania finałowe VII edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza ,,Kima”.

Postać patrona festiwalu nie jest przypadkowa. Henryk Rasiewicz „ Kim” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób – tworząc pieśni partyzanckie. Teksty pisane przez Henryka Rasiewicza stały się szybko popularne w oddziałach Armii Krajowej a jedna z nich „Na znojną walkę” stała się nawet hymnem całej Kresowej Armii Krajowej.

Pomysłodawcami i organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Passionart, Instytut Pamięci Narodowej oraz Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.

Festiwal odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy to przesłuchania regionalne do których na terenie całego kraju w VII edycji Festiwalu przystąpiło ponad tysiąc uczestników. Ośrodki regionalne w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Koszycach, Trzcińsku Zdroju, Zielonej Górze i Lublinie wyłoniły ponad trzystu finalistów, którzy zostali zaproszeni na przesłuchania finałowe oraz koncert galowy połączony z rozdaniem nagród. W tej grupie finalistów z eliminacji lubelskich znalazł się zespół „Muza” z zamojskiego Elektryka.

Przedmiotem Festiwalu są piosenki i pieśni patriotyczne, partyzanckie, obozowe związane z historią Polski a w szczególności z dziejami I Rzeczypospolitej Konfederacji Barskiej, z tematyką powstań narodowych, I i II wojną światową, funkcjonowaniem Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, okresem Powstania Warszawskiego oraz walki Żołnierzy Niezłomnych o pełną niepodległość Polski. Celem Festiwalu jest też budowanie świadomego i odpowiedzialnego patriotyzmu wśród młodzieży szkolnej w oparciu o muzyczną formę artystyczną.

Na obu etapach przesłuchań festiwalowych jury oceniało walory artystyczne, interpretację, skalę głosu oraz dodatkowo wykonanie utworów autorskich w zakresie tekstu, muzyki i aranżacji. Właśnie na te ostatnie detale uwagę zwróciło krakowskie jury i wyróżniło hymn Elektryka „Nasza Armia Krajowa”. Skład komisji konkursowej tworzyli: Mateusz Prendota – dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej, Janusz Wierzgacz – kompozytor, dyrektor artystyczny festiwalu oraz kierownik chóru akademickiego Uniwersytetu Jagielońskiego, Jerzy Łysiński – doktor nauk humanistycznych i artysta chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Małgorzata Chyła – pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Krakowie. Galę finałową prowadziła Natalia Tokarczyk – Jarocka – koordynator Festiwalu reprezentująca Stowarzyszenie Passionart.

VII Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej przebiegał w formie konkursu, który obejmował następujące kategorie: soliści, zespoły do 8 osób oraz zespoły i chóry powyżej 8 osób, w tym duety, trio, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Dodatkowo funkcjonował jeszcze podział na kategorie wiekowe: maluchy – od 6 do 9 lat, dzieci od 10 do 13 lat, młodzież od 14do 18 lat oraz kategoria open 18+.

W pierwszym etapie każdy uczestnik zobowiązany był do wykonania dwóch dowolnych ale regulaminowych utworów oraz dodatkowo utwór autorstwa Henryka Rasiewicza „Kima” „Na znojną walkę”.

Festiwal stał na bardzo wysokim poziomie. Wśród jego uczestników można było zauważyć dzieci i młodzież które mają już za sobą sceniczne doświadczenia w takich muzycznych talent show jak chociażby „The Voice Kids” czy „Szansa na sukces – Eurowizja Junior”.

Wyróżnienie zespołu ,,Muza” bardzo cieszy. Dodatkowo Dyrektor Filharmonii Krakowskiej zaprosił młodzież na warsztaty wokalno instrumentalne, które odbędą się na przełomie maja i czerwca tego roku. Ostatnie słowo należało jednak do opiekunów i członków zespołu Muza, którzy w podziękowaniu za miłą atmosferę i profesjonalny przebieg uroczystości na ręce organizatorów przekazali oprawiony w ramę tekst hymnu „Nasza Armia Krajowa”.

Przypomnijmy. Hymn Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu powstał przed dwoma laty na jubileusz obchodów 100- lecia szkoły. Autorem słów jest wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego – Marek Banach. Muzykę skomponowała Renata Banach – nauczyciel muzyki w „Elektryku”. Dla zainteresowanych hymn jest dostępny pod adresem: https://zsp3zamosc.pl/index.php/hymn-szkoly

Na Festiwalu w Krakowie Zespół „Muza” reprezentowała młodzież w następującym składzie:

Lorena Stąsiek – wokal

Sara Szumigaj – wokal

Blanka Banasiak – wokal

Gracjan Grątkowski – wokal

Filip Pluta – wokal

Kamil Kołakowski – gitara

Mateusz Margol – gitara

Karol Pieczykolan – werbel

Źródło: ZSP nr 3 w Zamościu