Podstawy ratownictwa medycznego w AZ (ZDJĘCIA)

Podstawy ratownictwa medycznego w AZ (ZDJĘCIA)

W ciemnych, zadymionych i zagraconych pomieszczeniach, znajdowali się poszkodowani, do których należy się przedostać i udzielić im pomocy. Tak wyglądał scenariusz zaliczenia z przedmiotu „Podstawy ratownictwa medycznego”, jaki w Centrum Symulacji medycznej AZ zrealizowali studenci kierunku pielęgniarstwo.

Wykładowcy AZ wielokrotnie podkreślają, że dla studentów kluczowe znaczenie mają praktyczne umiejętności i przygotowanie do przyszłego zawodu, w jak najwierniejszych warunkach i możliwych sytuacjach. Te z kolei często są zaskakujące i wymagają kreatywnego oraz szybkiego myślenia i działania.

– Na kierunku pielęgniarstwo stało się już tradycją, że koniec sesji egzaminacyjnej związany jest z zaliczeniem przedmiotu „Podstawy ratownictwa medycznego”. W tym roku na potrzeby kierunków medycznych stworzony został szpitalny oddział ratunkowy odzwierciedlający realne warunki w jakich mogą pracować przyszłe pielęgniarki. Na S.O.R. studenci mierzyli się z ratowaniem i zabezpieczaniem poszkodowanego urazowego. W przeprowadzenie symulacji po raz pierwszy zaangażowany został technik symulacji medycznych, który nadzorował wszelkie parametry i zmiany jakie zachodzą w organizmie podczas ciężkiego urazu. Do przeprowadzenia zaliczenia użyte zostały najnowocześniejsze symulatory jakimi dysponuje obecnie uczelnia. Drugim etapem zaliczenia było miejsce zdarzenia „wypadek osób pracujących przy remoncie garażu”. Ograniczona widoczność, zadymione pomieszczenie i ciężkie warunki w jakich musieli radzić sobie studenci to jeden z etapów zaliczenia. Dziękuję wszystkim studentom za podejście do zaliczenia, ogromne zaangażowanie – powiedział mgr Krzysztof Obolewicz z Zakładu Pielęgniarstwa AZ.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, na której zobaczycie, jak wygląda zaliczenie przedmiotu „Podstawy ratownictwa medycznego” na kierunku pielęgniarstwo w Akademii Zamojskiej.