Za nami konferencja „Świadomi na zdrowie”

Za nami konferencja „Świadomi na zdrowie”

Projekt realizowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” dobiega końca. Uczniowie jeszcze przed jego oficjalnym zakończeniem postanowili zorganizować Konferencję podsumowującą dotychczasowe działania.

Wydarzenie poprowadzili członkowie zespołu projektowego Amelia Łepik i Jan Berbeć.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie wicedyrektora Wojciecha Maślony, który podziękował zespołowi projektowemu za chęć podjęcia tak dużego wyzwania jakim jest realizacja projektów społecznych.

Cele projektu i dotychczasowe działania w jego realizacji omówiła Weronika Marecka – kierownik zespołu. Na prezentacji została przedstawiona foto relacja z podjętych przez zespół działań od momentu rozpoczęcia prac nad projektem, przez etap planowania czyli tzw. WBS aż do dotychczasowej realizacji. Uczniowie dotychczas wykonali następujące zadania: przeprowadzili ankietę wśród 300 uczniów ZS Nr 1 w Krasnymstawie na podstawie której powstała prezentacja o zdrowym odżywianiu, zorganizowali kiermasz zdrowego jedzenia i warsztaty zdrowych przekąsek oraz napojów. Celem tych przedsięwzięć było pokazanie młodzieży, że zdrowe przekąski mogą być naprawdę smaczne a ich przygotowanie jest bardzo proste i szybkie. Uczniowie dowiedzieli się co warto wziąć ze sobą do szkoły na drugie śniadanie.

Zespół „Świadomych na zdrowie” szerzył wiedzę na temat swojego projektu i tematyce zdrowego odżywiania również w innych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Łącznie odwiedzili 9 szkół mieszczących się na terenie powiatu krasnostawskiego i dotarli do ponad 470 beneficjentów.

W tzw. międzyczasie uczniowie aktywnie udzielali się w mediach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook oraz TikTok wszystkie pod nazwą Świadomi na Zdrowie. Łącznie na wszystkich social mediach uzyskali ponad 50 tys. wyświetleń.

Kolejna prezentacja była poświęcona zasadom zdrowego odżywiania, którą przedstawiły Maja Dusznik, Wiktoria Dubiel oraz Anita Krasicka. Prezentacja powstała w oparciu o przeprowadzoną ankietę, a wsparcie merytoryczne udzieliły Magdalena Berezowska higienistka stomatologiczna i Karolina Hukiewicz dietetyk kliniczny.

Partnerem projektu jest Fundacja „Rak’n’Roll”, która zajmuje się pomocą kobietom i mężczyznom chorym na nowotwory i ich bliskim. Barbara Dolebska przestawiła profil działalności Fundacji i zachęciła uczestników konferencji do wsparcia ich inicjatyw np. poprzez akcję „Daj włos”. Dzięki przystąpieniu do programu partnerskiego „Profilaktyka na Nowo” część zespołu projektowego uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację „Rak’n’Roll”, podczas którego dowiedziała się czym jest profilaktyka zdrowia i jak ją włączyć do codziennego życia.

W ZS Nr 1 w Krasnymstawie obecnie realizowany jest drugi projekt społeczny „Zetka ratuje życie”, który ma na celu promowanie idei dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych we współpracy z Fundacją DKMS. Działania swojego zespołu zaprezentowały Katarzyna Baran i Ewelina Magier. Grupa projektowa zakończyła już etap rejestracji potencjalnych dawców z wynikiem 135 zarejestrowanych. Jest to niewątpliwie niezwykłe osiągnięcie.

Dla uczestników konferencji przygotowano niespodziankę w postaci konkursu wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania przygotowanego na platformie online. Konkurs w którym wzięło udział 50 uczestników poprowadził Konrad Garlewicz. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przygotowanymi prezentami: szczoteczką soniczną ufundowaną przez Berezowscy Dental Clinic, opaską sportową i zestawem śniadaniowym. I miejsce zdobył Jakub Niziński z kl. 2 tp, II miejsce Mikołaj Machaj z kl. 2 tp natomiast III miejsce zdobył Mateusz Kulawczuk z kl. 2 te.

Dla zespołów to jeszcze nie koniec działań. Do 14 marca należy złożyć formularze realizacji i zakończenia oraz podsumować dotychczasowe prace projektowe. Nagrodą w Olimpiadze są złote, srebrne i brązowe Wilki przyznawane na Gali Finałowej w Warszawie, w której z pewnością będą uczestniczyć oba zespoły.

Źródło i fot: ZS nr 1 w Krasnymstawie