Zamość wyróżniony w konkursie „Polska Stolica Recyklingu”

Zamość wyróżniony w konkursie „Polska Stolica Recyklingu”

Program Polska Stolica Recyklingu został rozstrzygnięty. Zamość otrzymał dyplom oraz bon na sadzonki drzew. Wiosną, Fundacja Odzyskaj Środowisko, wspólnie z mieszkańcami Zamościa zasadzi 136 drzew.

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm; zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie Eko – Pikników. Mieszkańcy Zamościa, w ramach programu, oddali ponad 13 000 kilogramów elektrycznych śmieci.

Nagrodą w Programie są sadzonki drzew. „Wspólnie z mieszkańcami Zamościa zasadzimy 136 drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich.

„Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do rywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję mieszkańcom Zamościa determinacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego i już teraz zapraszam do rywalizacji w 2. edycji. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Źródło: UM Zamość