Hulajnogi wróciły na ulice Zamościa

Hulajnogi wróciły na ulice Zamościa

Po zimowej przerwie na ulice Zamościa wróciły hulajnogi elektryczne udostępnione przez firmę Lime. Jest to drugi sezon funkcjonowania tego typu pojazdów na terenie miasta.

Według danych udostępnionych przez operatora hulajnóg, w ubiegłym roku (2022) użytkownicy tych pojazdów pokonali łączny dystans 29 990 km, co przyczyniło się do zaoszczędzenia emisji CO2 w ilości 7 660 kg. Jeśli chodzi o przejazdy hulajnogami to największą popularnością cieszyły się ulice: Piłsudskiego, Peowiaków, Partyzantów, Wyszyńskiego, Łukasińskiego. Użytkownicy najchętniej korzystali z hulajnóg popołudniu i wieczorem, między godziną 14.00 a 21.00. Największy wzrost popularności usługi można zauważyć o godzinie 19.00.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym,  korzystając z hulajnogi mamy obowiązek poruszać się po drodze dla rowerów lub drodze dla pieszych i rowerów zachowując szczególną ostrożność i ustępując pierwszeństwa pieszym.

Po jezdni możemy jechać wyjątkowo, w przypadku braku drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni wynosi nie więcej niż 30 km/h. Natomiast po chodniku możemy poruszać się taką hulajnogą tylko w przypadku braku drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, a dopuszczalna prędkość na drodze, wzdłuż której położony jest chodnik, jest większa niż 30 km/h. Należy zauważyć, że na hulajnodze nie wolno przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Fot. pixabay.com