Za nami Dni Otwarte Akademii Zamojskiej

Za nami Dni Otwarte Akademii Zamojskiej

Warsztaty praktyczne w Centrum Symulacji Medycznych AZ, zajęcia na strzelnicy laserowej, wykłady prowadzone przez fachowców i praktyków, a także gry, zabawy i konkursy – to zaledwie część atrakcji, z jakimi mogli spotkać się tegoroczni maturzyści, którzy wzięli udział w Dniach Otwartych Akademii Zamojskiej.

Wydarzenie zainaugurowały warsztaty praktyczne „Zajrzyj do serca”, które w Centrum Symulacji Medycznych AZ poprowadził dr hab. Szymon Zmorzyński, wykładowca na kierunku pielęgniarstwo. Podczas zajęć uczniowie preparowali serce świni domowej, oglądali morfologię serca, a także preparowali zastawki, które w tym narządzie występują. Ponadto w trakcie zajęć młodzież mogła poczuć się jak na praktykach w szpitalu, a także zobaczyć i wziąć udział w praktycznych zajęciach z zakładania opatrunków, zakładania wkłuć, resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie mieli również szansę ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach i trenażerach, które znajdują się w Centrum Symulacji Medycznych AZ oraz specjalistycznej aparaturze.

Drugiego dnia akcja wydarzenia przeniosła się do gmachu AZ przy ul. Zamoyskiego 64. Odwiedzającym Uczelnię maturzystom wykładowcy oraz studenci opowiedzieli o zaletach i korzyściach jakie dają studia w Akademii Zamojskiej na kierunkach takich jak: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, turystyka i rekreacja. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzania specjalistycznych laboratoriów oraz pracowni informatycznych i mechanicznych, a także ćwiczeń w symulatorze strzelnicy laserowej, czy też wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez studentów pedagogiki. Chętni mogli także uczestniczyć w konkursach przygotowanych przez studentów filologii angielskiej, finansów i rachunkowości oraz turystyki i rekreacji.

Specjalnie dla młodzieży wykład poświęcony kwestii hejtu w Internecie oraz odpowiedzialności za niego poprowadził dr Maciej Węgierski, adwokat. Maturzyści mogli m.in. dowiedzieć się, gdzie kończy się granica własnej opinii, a zaczyna obelga i hejt oraz jakie konsekwencje można ponieść za takie postępowanie.

Imprezę uatrakcyjnił pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego przygotowany przez 25 batalion lekkiej piechoty w Zamościu. Uczestnicy wydarzenia mogli również skorzystać z symulatora dachowania, który udostępnił Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu.

Dni Otwarte AZ odbyły się w terminie 22-23 marca br.