Dzień Przedsiębiorczości w ZS nr 1 w Hrubieszowie

Dzień Przedsiębiorczości w ZS nr 1 w Hrubieszowie

22 marca uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie wzięli udział w 20. edycji programu „Dzień Przedsiębiorczości” źródłem świadomości! Organizatorem tego programu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Jest to projekt sprzyjający podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Jego ideą jest włączenie środowisk przedsiębiorców w edukację młodzieży. Dzięki temu uczniowie mają szansę zweryfikować swoje wyobrażenia o konkretnym zawodzie, zapoznać się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskać informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.
Uczniowie, odbywając jednodniowe praktyki w wybranych przez siebie firmach, mogli zobaczyć jak wygląda zwykły dzień pracy w danej firmie, pomóc w prostych czynnościach, poznać obsługę sprzętu, porozmawiać z konsultantem, opiekunem jednodniowej praktyki.

To wspólne działanie buduje też tak ważne relacje w aspekcie pracodawca – pracownik, które mogą zaowocować zawodową współpracą. Do programu przyłączyło się 17 firm i instytucji funkcjonujących w Hrubieszowie, wśród nich: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. B. Prusa, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego, Hrubieszowski Dom Kultury, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Lidl Sp. z o.o. Sp. k., Kraina Ciast i Tortów Agnieszka Strzelecka, Hurtownia Filper Radosław Kaniosz, Restauracja & Pensjonat Szamanko Kamil Nowosad, Firma Sławex Zb. Sławiński PSB MRÓWKA, Nowa Technika mgr inż. Michał Miścior, METAL – PLAST Kowalstwo Artystyczne – Metaloplastyka, Gniecki Hotel & Restaurant, Bosch Service Zaprzała Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, P. H. U. Valentino, AGAL Agnieszka Lewicka, Sklep Belfast, Salon fryzjerski „Mila” oraz 2 firmy, które znajdują się poza Hrubieszowem: Piekarnia Trzeszczany Dariusz Skiba, Lewiatan Mircze.

Młodzież odbywała praktyki na różnych stanowiskach, byli między innymi: pomocnikami kucharza, asystentami: nauczyciela świetlicy, bibliotekarza, pracownika obsługi klienta, sprzedawcy, kasjera, informatyka, pracownika biurowego, doradcy klienta i szlifierza.
Uczniowie musieli wykazać się: punktualnością, dokładnością, kulturą osobistą, zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem i umiejętnością współpracy. Serdeczne podziękowania składamy na ręce dyrekcji instytucji oraz właścicieli firm biorących udział w programie za poświęcony czas, opiekę nad uczniami, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy za to, że każdego roku angażują się Państwo w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi. Młodzież uczestnicząca w Dniu Przedsiębiorczości po zalogowaniu się na stronie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości również będzie miała możliwość pobrania imiennego certyfikatu za udział w programie.

Joanna Wawrzaszek – Szkolny Koordynator Dnia Przedsiębiorczości
Fot. Rafał Dubik i Maciej Patyjewicz