Od pieniądza tradycyjnego do cyfrowego

Od pieniądza tradycyjnego do cyfrowego

Jak zmieniał się środek płatniczy na przestrzeni wieków? Co jest lepsze i wygodniejsze – pieniądz papierowy czy płatność kartą? Odpowiedzi na te pytania mogli usłyszeć uczniowie ZSP nr 3 w Zamościu („Elektryka”), którzy wzięli udział w wykładzie „Cyfryzacja pieniądza” poprowadzonym przez dr Elżbietę Dziurę z Zakładu Finansów i Rachunkowości Akademii Zamojskiej.

Podczas zajęć uczniowie zamojskiego „Elektryka” mogli dowiedzieć się jak wyglądał barter w dawnych czasach, jak kształtował się handel oraz metody płatności przez wieki. Sporo miejsca dr Elżbieta Dziura poświęciła najnowszym metodom płatności, które zwłaszcza w ciągu ostatnich dekad przeszły spore zmiany: od płatności kartami kredytowymi i debetowymi po płatności dokonywane za pomocą sprawdzenia linii papilarnych na palcu albo tęczówki oka. Poruszyła również głośną w ostatnim czasie kwestię dyskusji nad przyszłością gotówki w tradycyjnej papierowej a płatnościami elektronicznymi.

Generalnie społeczeństwo różnie to ocenia. Starsze pokolenia podchodzą z dużym dystansem do obrotu cyfrowego i pieniądza elektronicznego, natomiast młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z nowoczesnych metod płatności jak np. BLIK czyli obrotu bezgotówkowego – mówiła wykładowczyni kierunku finanse i rachunkowość Akademii Zamojskiej.

Wykład „Cyfryzacja pieniądza” jest częścią projektu „Akademia Przedsiębiorczości”.
Wykład odbył się 28 marca br. w ZSP nr 3 w Zamościu.