Krasnostawski akcent na Esteam Girls Fest

Krasnostawski akcent na Esteam Girls Fest

We wtorek, 28 marca 2023 r. w Warszawie, w siedzibie firmy i fundacji Deloitte odbyła się polska edycja europejskiego wydarzenia ESTEAM Girls Fest (ESTEAM oznacza przedsiębiorczość, naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę). W wydarzeniu udział wzięła reprezentacja I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie.

Był to całodniowy cykl prelekcji i warsztatów oraz spotkań, dających młodym kobietom szansę na nawiązanie kontaktu z podobnie myślącymi rówieśniczkami. Zajęcia, w ramach których odbył się hacking session, czyli wymyślanie innowacyjnych pomysłów metodą design thinking oraz prezentacje wypracowanych rozwiązań biznesowych – pitch session, prowadzone były przez doświadczone trenerki i liderki. Natomiast w spotkaniach wzięły udział przedstawicielki Komisji Europejskiej oraz członkini Fundacji Deloitte Polska.

Krasnostawskim akcentem wydarzenia było motywacyjne wystąpienie uczennic z I LO w Krasnymsatwie skierowane do uczestników ESTEAM Girls Fest. Milena Lis, Aleksandra Skubisz i Maja Wieleba opowiedziały o swoich międzynarodowych sukcesach, które osiągnęły pod okiem nauczycielki podstaw przedsiębiorczości p. Sylwii Wójcik-Wilkołazkiej. Działania i dokonania naszych licealistek stały się inspiracją i przykładem do naśladowania dla ich koleżanek z warszawskich liceów.

Badania pokazują, że niespełna 40 % młodych kobiet na terenie Unii Europejskiej posiada umiejętności i wiedzę niezbędną do tego, aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. To mniej w porównaniu do ilości chłopców w podobnym wieku. Badania również wykazują, że dziewczęta w młodym wieku są równie zainteresowane nauką co chłopcy, jednak w miarę dorastania ich zapał do nauki, technologii, inżynierii i matematyki często maleje. Z tego powodu Komisja Europejska i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i MŚP (EISMEA) wraz z Fundacją Deloitte oraz Europejskim Stowarzyszeniem Kobiet i Vlajo realizują europejski projekt, mający na celu wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt, w szczególności poprzez zwiększenie ich kompetencji cyfrowych i przedsiębiorczych oraz zwiększenie ich pewności siebie w wyborze ścieżek kariery STEM.

Źródło: I LO w Krasnymstawie