„Jagiellończycy” na komendzie

„Jagiellończycy” na komendzie

Uczniowie I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Krasnymstawie.

Pani podkom. Anna Podgórska z Wydziału Prewencji opowiedziała uczniom, na czym polega praca policjanta w poszczególnych wydziałach. Zwiedzanie komendy rozpoczęli od zapoznania się z dyżurką oraz organizacją służby dyżurnej. Kolejnym punktem było zejście do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, tzw. PDOZ, gdzie mieli okazję, ale nie przyjemność, wejść do małych, okratowanych cel i zobaczyć, jakie panują w nich warunki. Pani podkomisarz opowiedziała młodzieży o procedurach postępowania z osobami zatrzymanymi.

Uczniowie zapoznali się również z pracą policjanta w Wydziale Kryminalnym, usłyszeli o sposobach zabezpieczania miejsca przestępstwa, zbierania śladów oraz zapoznali się z techniką zdejmowania odcisków palców. Młodzież mogła sama zostawić odciski palców oraz obejrzeć je po wybarwieniu i naświetleniu. Na parkingu policyjnym uczniowie obejrzeli wozy policyjne: patrolowe oraz do transportu aresztantów. Ponadto młodzież miała okazję zobaczyć mundury, kajdanki, kask ochronny oraz kamizelkę kuloodporną.

Dodatkowo podczas spotkania, w ramach doradztwa zawodowego, młodzież została poinformowana o kryteriach naboru do służby oraz korzyściach i przywilejach, jakie wynikają z pracy w policji. W trakcie spotkania przedstawiono również możliwości rozwoju edukacyjnego i zawodowego.

Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć przypomnienia zagadnień związanych z odpowiedzialnością prawną. Od funkcjonariusza policji uczniowie uzyskali także informacje dotyczące sposobów działania wobec ofiar przestępstwa.