XXIX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK rozstrzygnięte!

XXIX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK rozstrzygnięte!

Pomoc poszkodowanym w wypadku samochodowym, czy osobom porażonym prądem, ale dziecku, które zachłysnęło się ciałem obcym – to tylko niektóre z sytuacji, z jakimi zmierzyli się uczestnicy XXIX Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej. Najlepsza w tych zmaganiach okazała się reprezentacja ZSP nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu („Elektryka”).

W zawodach wzięła udział młodzież ze szkół średnich z miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Na uczniów czekały różne punkty przygotowane przez wykładowców i studentów Zakładu Pielęgniarstwa AZ, żołnierzy WOT z 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu oraz ratowników medycznych. Konkurencje odbywały się na nowoczesnych fantomach i trenażerach oraz symulowanych pacjentach, które znajdują się w wyposażeniu Centrum Symulacji Medycznej Akademii Zamojskiej. Była to dla nich również okazja przekonać się, jak wygląda praktyczna część niektórych zajęć na kierunku pielęgniarstwo w AZ.

Uczestnicy musieli zaliczyć pięć stacji, które sprawdziły ich umiejętności. Pierwsza z nich obejmowała test wielokrotnego wyboru z wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz historii Polskiego Czerwonego Krzyża. Kolejne dwie stacje dotyczyły pomocy pacjentom urazowym. Jedną taką stację przygotowali żołnierze WOT – polegała ona na udzieleniu pomocy poszkodowanym w zderzeniu dwóch pojazdów. Druga stacja urazowa dotyczyła pomocy poszkodowanym, których podczas pracy w garażu poraził prąd. U jednego wystąpiło zatrzymanie krążenia, dlatego należało użyć defibrylatora AED. Pojawił się również pacjent symulowany, czyli osobą z zewnątrz, która odegrała swoją rolę. Na specjalistycznych trenażerach, uczniowie musieli wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową. Manekiny te były podpięte do aparatury, która pozwalała ocenić poprawność i skuteczność wykonanego zadania. Ostatnie zadanie polegało na pomocy matce z małym dzieckiem. Matka była nieprzytomna z powodu niskiej wartości glikemii, dziecko zaś było po epizodzie zachłyśnięcia, zadławienia i trzeba było przeprowadzić u niego procedurę usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych i przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u niemowlaka – wylicza zadania mgr Krzysztof Obolewicz z Zakładu Pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej.      

Najlepiej w zawodach spisała się reprezentacja ZSP nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu, która wywalczyła pierwszej miejsce. Drugą lokatę na podium zajęła reprezentacja ZSP nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu („Budowlanka), zaś trzecią drużyna II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Kolejne miejsca zajęły reprezentacje: Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu, ZSP nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu („Rolniczak”), Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu.

Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy Mistrzostw mieli okazję zwiedzić Centrum Symulacji Medycznych AZ oraz budynek Instytutu Humanistycznego AZ oraz porozmawiać z wykładowcami o kierunkach studiów, jakie oferuje Uczelnia.

Nagrody dla laureatów ufundowały Miasto Zamość, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu oraz Akademia Zamojska.

XXIX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK odbyły się w Centrum Symulacji Medycznych AZ 18 kwietnia br.

Fot. K.Chmiel