Lubelscy terytorialsi wicemistrzami WOT w biegu na orientację

Lubelscy terytorialsi wicemistrzami WOT w biegu na orientację

W dniach od 21 do 23 kwietnia 2023 r. Odbyły się Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Biegu na Orientację. Organizatorami była 11 Małopolska Brygada OT. W zawodach wzięło udział 241 zawodników z brygad WOT oraz Centrów Szkoleniowych WOT z całej Polski.

W wymagającym terenie pasma Beskidu Wyspowego oraz w Limanowej zawodnicy rywalizowali w sześciu kategoriach zależnych od płci i wieku, na następujących dystansach: bieg sprinterski, bieg średniodystansowy oraz bieg sztafetowy. Trasy biegowe zlokalizowane były w parku miejskim w Limanowej oraz w partiach masywu Łysej Góry.

W klasyfikacji generalnej, po bardzo wyrównanej rywalizacji, reprezentanci 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali wicemistrzami Mistrzostw WOT w Biegu na Orientację, ustępując drużynie z 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT. Lubelscy terytorialsi startujący w biegach indywidualnych i sztafetowych wielokrotnie stawali na podium, wywalczyli najwięcej medali spośród wszystkich startujących ekip: 4 złote, 2 srebrne i 5 brązowych.

W Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej w Biegu na Orientację wzięło udział 241 zawodników z  brygad WOT oraz Centrów Szkoleniowych WOT z całej Polski, a rywalizacja startujących była bardzo zacięta co podkreślali sami uczestnicy:

W tym roku rywalizacja była naprawdę mocna, a trasa terenowa w malowniczych Karpatach,  pełna wymagających podbiegów, dała się wszystkim we znaki, co sprawiło, że tym bardziej jestem zadowolona z wyników. Atmosfera jak co roku wspaniała, pełna zdrowego, sportowego współzawodnictwa. – tak mistrzostwa opisuje kpr. Karolina Salamon, zdobywczyni 3 złotych medali.

Bieg na orientację to połączenie sprawności ruchowej z umiejętnością posługiwania się mapą i kompasem a także prawidłowego odczytywania znaków kartograficznych. Zawodnicy nie znając wcześniej terenu, muszą w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną na mapie trasę meldując się w tzw. punktach kontrolnych za pomocą specjalnego chipa. Najlepsi zawodnicy zakończonych mistrzostw wezmą udział w tegorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu na Orientację.

Mistrzostwa w Biegu na Orientację są jedną z wielu imprez sportowych organizowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej, są doskonałą formą propagowania zdrowego stylu życia oraz inspiracją dla żołnierzy do podnoszenia i utrzymywania wysokiej sprawności fizycznej.

Por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT