Sukces studentki pielęgniarstwa AZ na ogólnopolskiej konferencji!

Sukces studentki pielęgniarstwa AZ na ogólnopolskiej konferencji!

Agnieszka Szałach, studentka pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej zdobyła I miejsce podczas XIV Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Zdrowie inwestycją w przyszłość jednostki i społeczeństwa” w kategorii: „pielęgniarstwo – położnictwo”.

Studentki z Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa AZ wzięły udział w XIV Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Zdrowie inwestycją w przyszłość jednostki i społeczeństwa”. Uczelnię reprezentowały studentki, które przedstawiły następujące referaty: Agnieszka Szałach „Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie osób chorych na schizofrenię”;Iwona Farion „Zjawisko depresji wśród dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży”,Patrycja Biszczanik„Szczepienie przeciwko HPV – ochrona przed nowotworem”; Marzena Dura„Ochrona przeciwsłoneczna w profilaktyce nowotworów skóry”; Natalia Panek, Aleksandra Rykała„Profilaktyka raka piersi, jajnika oraz szyjki macicy”.

Konferencja cieszyła się ogromnym powodzeniem i zgromadziła bardzo liczną grupę studentów należących do uczelnianych kół naukowych z Uczelni  całej Polski. Odbyła się w VI sesjach tematycznych: „fizjoterapia – pielęgniarstwo”, „kosmetologia – fizjoterapia – dietetyka”,  „pielęgniarstwo – położnictwo”, „kosmetologia – dietetyka”, „medycyna – farmacja”, „multidyscyplinarna”.

W kategorii „pielęgniarstwo – położnictwo” najwyżej oceniono pracę studentki pielęgniarstwa AZ, Agnieszki Szałach, która zdobyła I miejsce. W swoim referacie „Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie osób chorych na schizofrenię” podkreśliła iż schizofrenia jest chorobą psychiczną obejmującą jedne z najdziwniejszych zaburzeń psychicznych zwaną mianem psychozy królewskiej ze względu na bogactwo przeżyć chorego. Schizofrenia pochodzi od greckich słów rozszczepić i  umysł. Zaburzenie to nie oznacza posiadania więcej niż jednej osobowości (tzw. „rozdwojenia jaźni”). Chodzi tu o rozszczepienie pomiędzy tym, co chora osoba myśli, robi i czuje. Jest to przewlekła choroba przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji. Laureatka wyjaśniła  skutki  i ograniczenia aktywności fizycznej u osób chorych na schizofrenię.Przedstawiła wyniki przeprowadzonych  przez siebie badań,  przeprowadzono wśród pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu, gdzie powstał   dzienny oddział rehabilitacyjny stworzony głównie  dla pacjentów chorych na schizofrenię po okresie hospitalizacji.

Zwróciła szczególną uwagę  na rehabilitację  psychiatryczną, która wśród osób chorych na schizofrenię bardzo często nie obejmuje żadnych zajęć ruchowych jako dodatkowych elementów terapii pomimo, że osoby takie obciążone są podwyższonym ryzykiem: otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Błędnie uważa się że rehabilitacja poprzez ruch potrzebna jest głównie tym osobom u których występują pewne dysfunkcje widoczne praktycznie gołym okiem, nie zdając sobie sprawy, że  pacjenci cierpiący na zaburzenie z kręgu psychiatrii również powinni być w niej w pełni zaangażowani – relacjonuje dr n. med. Maria Dorota Kwika, opiekun Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa AZ.

Głównym  celem  XIV Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych była  prezentacja osiągnięć badawczych studentów. Podczas Konferencji  odbyła  się prezentacja dorobku naukowego  z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu i  nauk o kulturze fizycznej. Studenci dzielili się wiedzą i  wymianą doświadczeń naukowych.

Konferencja  odbyła się w dniu 8 maja 2023 roku w formie hybrydowej zorganizowana  przez Instytut Zdrowia i Instytut Medyczny Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu .