W ZDK zagrają „Kapele serc”

W ZDK zagrają „Kapele serc”

Zamojski Dom Kultury zaprasza na koncert charytatywny Kapele Serc w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” i Akademii Rozwoju Talentów Violinki. Koncert odbędzie się 20 maja 2023r. o godz. 17.00 w Zamojskim Domu Kultury. Wejściówki – cegiełki w wysokości 15 złotych do pobrania w sekretariacie ZDK od 10 maja. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację Wiktorii.

Wiktoria Hantz urodziła się w czerwcu 2002 roku jako wcześniak.  Przez pierwsze miesiące nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy zdrowotne. Niestety. Okazało się, iż urodziła się z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym w postaci diplegii spastycznej. Od momentu diagnozy Wiktoria jest intensywnie rehabilitowana wszelkimi dostępnymi metodami oraz została przebadana w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wszystkie zastosowane w leczeniu terapie w bardzo małym zakresie poprawiały stan jej zdrowia.  Kilkakrotnie Wiktoria odbyła prywatną rehabilitacja w ośrodkach „Zabajka” czy też w Ośrodku w Rusinowicach z bardzo małym skutkiem.

Dopiero terapia metodą Vojty w Centrum Manus Medica w Warszawie zaczęła przynosić widoczne postępy. To dzięki tej terapii Wiktoria nie siedzi na wózku inwalidzkim tylko porusza się przy pomocy balkonika. Do dobrego stanu przyczyniły się też: indywidualna rehabilitacja na basenie, hipoterapia, przebyte zabiegi fibrotomii w Krakowie oraz  zabieg przycinania ścięgien w Ośrodku w  Monachium.  Dodatkowo u Wiktorii zdiagnozowano epilepsję, która została zaleczona w prywatnym ośrodku neurologicznym w Czechach. Tak intensywna rehabilitacja generuje olbrzymie koszty, które obejmują:  wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne,  pobyty na konsultacjach lekarskich, dojazdy do Warszawy, Monachium, Cieszyna oraz pobyty w różnych ośrodkach a także  zakup niezbędnego zaopatrzenia ortopedycznego.

Wiktoria jest również podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, w której przeprowadzane są  zbiórki 1,5 % z podatku dochodowego. Dla Wiktorii jako pierwszej w Zamościu są również zbierane nakrętki w Akcji „ Nakręć się na pomaganie”,  co również pozwala zasilić subkonto fundacji.  Dzięki podjęciu decyzji o takim kierunku i rodzaju intensywnej rehabilitacji a w szczególności decyzja o rehabilitacji metodą Vojty,  spowodowała u Wiktorii tak względnie dobry stan zdrowia, że  pozwolił jej uniknąć uczęszczania do szkoły specjalnej i ukończyć Szkołę Podstawową, Gimnazjum oraz Technikum.