9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – znamy program!

9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – znamy program!

Festiwal Stolica Języka Polskiego w tym roku ma 9. edycję. Startuje 30 lipca Dniem Zamojskim, od 31 lipca do 5 sierpnia w Szczebrzeszynie odbędą się wszystkie zaplanowane wydarzenia. 10 maja podczas konferencji organizatorzy festiwalu wraz z gośćmi i partnerami przedstawili program tegorocznej edycji.

W tym roku festiwalowi patronować będzie Sławomir Mrożek. Organizatorzy  przygotowali wiele wydarzeń poświęconych jego osobie i twórczości. Do Szczebrzeszyna przyjedzie żona twórcy: Susana Osorio-Mrożek. W ramach Festiwalu odbędzie się między innymi wernisaż wystawy rysunków Sławomira Mrożka zorganizowany we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie. Codziennie w programie jest też zaplanowana rozmowa wokół patrona. Kuratorem Pasma Patrona jest Janusz Majcherek.

Tradycyjnie też wszyscy, którzy przyjadą w połowie wakacji na Roztocze  będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami. W programie zaplanowano spotkania autorskie z ciekawymi i docenianymi twórcami.

– W tym roku będą z nami autorzy najciekawszych książek, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym. To między innymi Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Filip Springer, a także Maciej Hen czy Jakub Nowak i bardzo wielu innych. Będą też autorzy przekładów, a wśród nich laureaci Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jak zwykle w Szczebrzeszynie podczas spotkań z autorami będziemy rozmawiać o różnych istotnych sprawach. Będą autorzy, którzy po raz pierwszy przyjadą na nasz Festiwal jak Inga Iwasiów czy autorzy, którzy są u nas od lat jak Adam Wajrak czy  Ryszard Koziołek, Mikołaj Grynberg i Marcin Wicha. Na Festiwalu będziemy rozmawiać o Wisławie Szymborskiej – noblistce poświęcony będzie Mecz Poetycki. Będą też goście z zagranicy, nie zapominamy o literaturze ukraińskiej. Program zapowiada się ciekawie. Czekamy na Państwa w Szczebrzeszynie – mówi Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu festiwalowego.

Nie zabraknie, jak co roku, wydarzeń dla najmłodszych uczestników w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego.

– Mała Stolica w moim odczuciu jest takim papierkiem lakmusowym prawdy, bo przy dzieciakach nie ma ściemy, one od razu jak coś jest nie tak, to odwracają się, znikają i zostajemy same. A chodzi o to, żeby chciały, były, żeby to było na ich warunkach i zasadach i dlatego ta robota nie jest taka prosta. My naprawdę z Magdą Kłos-Podsiadło bardzo dużo zastanawiamy się, myślimy, w jaki sposób to zrobić, żeby ten “mały” nam nie zwiał, żeby go przytrzymać, żeby to było jego miejsce mocy – mówiła Katarzyna Stoparczyk, kuratorka Małej Stolicy. 

Festiwal Stolica Języka Polskiego ma wspaniałych i wyjątkowych przyjaciół i ambasadorów jak Maja Komorowska czy Wiesław Myśliwski. W tym roku na teatralnej scenie festiwalu będzie czytanie jednego z dramatów Myśliwskiego “Złodziej”, w wykonaniu wybitnych aktorów. Przez 9 lat funkcjonowania festiwal zbudował też społeczność uczestników, miłośników letniego spotkania wokół języka i literatury. W tym roku organizatorzy przygotowali też akcję “Kawa i Książka” z propozycją zostania Społecznym Mecenasem Festiwalu – w zamian za wsparcie można otrzymać książkę i kawę z Galicyja Cafe. Szczegóły tej akcji można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Tam też dostępny jest pełen program 9. edycji, która rozpoczyna się 30 lipca i potrwa do 5 sieprnia.

-Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna, na Roztocze, bo naprawdę będzie dużo się działo, będą premiery, prapremiery  – mówi Piotr Duda – prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, inicjator Festiwalu.

Fot. Agnieszka Wróbel