Warsztaty kompetencji obywatelskich w murach „Jagiełły”

Warsztaty kompetencji obywatelskich w murach „Jagiełły”

Czym jest społeczeństwo obywatelskie? Co to są kompetencje społeczne? Jakie są cechy dobrego lidera? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała młodzież na warsztatach pn. „Kształtowanie kompetencji obywatelskich i liderskich”, które odbyły się w I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie 26 maja br.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Marcina Wilkołazkiego, nauczyciela informatyki i opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw oraz Elizę Potocką, animatorkę Fundacji Nowy Staw, która jednocześnie prowadziła warsztaty. Spotkanie było dopełnieniem debaty młodzieży, która odbyła się w ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku, w sali sejmikowej Urzędu Miasta Krasnystaw. W warsztatach wzięła udział młodzież z naszego liceum, w tym przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw z przewodniczącą – Justyną Wysocką na czele oraz przewodniczącą Młodzieżowej Rady Powiatu Krasnostawskiego – Mileną Lis, a także gościnnie – prezydium Młodzieżowej Rady Powiatu Biłgorajskiego.

Celem warsztatów był rozwój osobisty młodych ludzi, zwiększenie aktywności obywatelskiej oraz nabycie umiejętności liderskich. Program obejmował natomiast m.in. zagadnienia z zakresu demokracji cyfrowej, współpracy młodych ludzi z samorządem, umiejętności funkcjonowania w zróżnicowanym i wielokulturowym środowisku, produktywności, a także umiejętności liderskich. Po zakończeniu zajęć w ramach integracji i uzupełnienia energii, młodzież wraz z organizatorami i opiekunami udała się na smakowitą pizzę do restauracji „Wiktoria Blue”.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „KOO”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.