Sztuki walki a sztuka zarządzania

Sztuki walki a sztuka zarządzania

Czy można kimono zamienić na garnitur lub odwrotnie? Jakie cechy łącza sportowca i dobrego szefa, przedsiębiorcę? O tym wszystkim na spotkaniu w Akademii Zamojskiej mówił Piotr Tytoń, ekspert sztuk walki oraz specjalista ds. zarządzania, trener biznesu.

Wydarzenie zainaugurowało działalność Studenckiego Koła Naukowego „Akademia Sztuki Zarządzania”. Wykład wprowadzający w tematykę spotkania pt. „Zarządzanie organizacją w oparciu o filozofię KAIZEN” wygłosił dr Mirosław K. Szpakowski, adiunkt Akademii Zamojskiej,trenujący taekwondo. Następnie głos zabrał bohater spotkania.

Piotr Tytoń to specjalista ds. zarządzania i rozwoju zasobów ludzkich; CEO w VICTORY BTC; trener biznesu; coach ACC ICF; DiSC Trainer & Facilitator Mentor; HR Business Partner. Posiada czarny pas (4 dan) w karate tradycyjnym oraz czarny pas (1 darga) w krav madze. W trakcie swojego wystąpienia przekonywał, że doświadczenie i cechy charakteru nabyte podczas treningów sztuk walki są przydatne i można je w pewien sposób przenieść do metod zarządzania organizacją.

– Tak jak sportowcy szykują się do swoich najważniejszych zawodów i turniejów, tak w biznesie szykujemy się do negocjacji. Należy też pamiętać o stosowaniu sportowej zasady „fair play”. Cechy sportowe takie jak dążenie do celu, determinacja, konsekwencja – to wszystko cechy dobrego szefa, które sprawdzają się w sporcie i w biznesie. W ten sposób można połączyć także swoje pasje sportowe z życiem zawodowym. Ja osobiście tak robię jako doradca biznesowy i konsultant w firmach, których jestem partnerem – mówił Piotr Tytoń podczas spotkania ze studentami Akademii Zamojskiej i uczniami zamojskich szkół średnich. Zwrócił tez uwagę, że często organizuje zajęcia ze sztuk walki dla kadry kierowniczej przedsiębiorstw. – To swego rodzaju forma odstresowania, a także pokazania, że sztuki walki pomagają wyostrzyć pewne cechy. Tak jak na macie wymagana jest pełna koncentracja i uwaga na ruchy partnera, tak w biznesie również należy być skoncentrowanym i uważać na różne czynniki i sytuacje, szybo podejmować decyzje – tłumaczył gość spotkania.

Seminarium „Strategia na macie kontra strategia zarządzania organizacją” odbyło się 15 czerwca br. w auli Instytutu Społeczno-Ekonomicznego AZ przy ul. Zamoyskiego 64.