ZS nr 1 w akcji Narodowe Czytanie

ZS nr 1 w akcji Narodowe Czytanie

Marcin Bielecki – uczeń ZS nr 1 w Hrubieszowie oraz Daniel Buchowiecki – nauczyciel języka polskiego  i Zbigniew Petruczynik – wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu – największej w Polsce akcji, która  upowszechnia czytelnictwo i polską literaturę klasyczną.  

W tym roku czytana była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek przy polskim stole. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Podczas wydarzenia wręczono nagrody w konkursie „Powstanie styczniowe w pocztówce”, który odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Hrubieszowskiego – Anety Karpiuk.Uroczystość przygotowali pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie we współpracy z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Fot. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie