Wakacje z WOT zakończone przysięgą

Wakacje z WOT zakończone przysięgą

16 września br. na Rynku II w Łęcznej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa 69 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Podczas trzech, tegorocznych edycji tego projektu mundur założyło blisko 400 mieszkańców województwa lubelskiego.

Była to pierwsza taka uroczystość w Łęcznej, a jednocześnie 51. przysięga wojskowa w historii lubelskich terytorialsów. Na Rynku II licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta, rodziny żołnierzy składających przysięgę oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa.

List do nowych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystosował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W liście czytamy – Wspólnie z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych stoicie na straży bezpieczeństwa państwa. Podstawowym Waszym zadaniem jako Terytorialsów jest obrona regionu w którym mieszkacie. Zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych macie przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą – napisał szef MON. 

Część oficjalna ceremonii zakończyła się defiladą pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie odbył się piknik wojskowy, który przyciągnął wielu zwiedzających, w tym rodziny z dziećmi, a także miłośników militariów.

Przysięga w Łęcznej jest ukoronowaniem ostatniego już w tym roku szkolenia podstawowego, w ramach „Wakacji z WOT”. W sumie w ramach trzech edycji tego projektu w szeregi 2 LBOT wstąpiło blisko 400 ochotników z Lubelszczyzny. Ponad 60 % nowych terytorialsów to osoby młode w wieku 18-26 lat, które postanowiły wykorzystać tegoroczne wakacje, aby zdobyć podstawy żołnierskiego rzemiosła. Dla wszystkich to początek drogi – od października rozpoczną szkolenia rotacyjne w pododdziałach brygady – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

Jeśli chcesz zdobyć cenne wojskowe umiejętności i wspierać swoją lokalną społeczność na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych, złóż wiosek o powołanie do 2 Lubelskiej Brygady OT. Najbliższe szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku rozpocznie się 17 listopada br. Wnioski można składać w Wojskowych Centrach Rekrutacji lub u rekruterów – kontakty do nich dostępne są na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Więcej informacji na temat rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl/ lub na bezpłatnej infolinii 800-696-077.