Wymiana polsko-hiszpańska uczniów I LO im. ONZ

Wymiana polsko-hiszpańska uczniów I LO im. ONZ

W dniach 7-14 maja 2024 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju mieli okazję wziąć udział w polsko-hiszpańskiej wymianie z uczniami ze szkoły IES Meléndez Valdés de Villafranca de los Barros.

Jest to kontynuacja wymiany zapoczątkowanej przez zaprzyjaźnione szkoły w 2017 roku. Zachwyceni pobytem na Półwyspie Iberyjskim licealiści z sentymentem wspominają:

„Po dotarciu na lotnisko w Sewilli zostaliśmy ciepło przywitani przez naszych przyjaciół, po czym wspólnie zwiedzaliśmy miasto nocą. Duże wrażenie zrobiły na nas przepiękne zabytki oraz charakterystyczne budynki. Kolejnego dnia odwiedziliśmy szkołę i wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach, podczas których m. in. rozwiązywaliśmy łamigłówki. W wolnym czasie integrowaliśmy się z rodzinami naszych hiszpańskich przyjaciół. Podczas pobytu zwiedziliśmy Villafranca de los Barros oraz uczestniczyliśmy w spotkaniu z burmistrzem miasta. W następnych dniach mieliśmy okazję pojechać do Meridy, zwanej „hiszpańskim Rzymem”, gdzie podczas spaceru po mieście poznawaliśmy jego rzymską przeszłość. Z zainteresowaniem oglądaliśmy ruiny akweduktu, amfiteatru i teatru, który nadal działa, a także świątynię Diany. Wieczorem wzięliśmy udział w spotkaniu towarzyskim ze wszystkimi uczestnikami wymiany, podczas którego mogliśmy potańczyć, spróbować hiszpańskich przekąsek i porozmawiać. Otrzymaliśmy także certyfikaty i gadżety przypominające nam o tej wspaniałej przygodzie. Weekend spędziliśmy z goszczącymi nas rodzinami. Uczestniczyliśmy też w wielkim wydarzeniu miasteczka – święcie San Isidro, a także obejrzeliśmy niedzielny mecz drużyny piłkarskiej Villafranca. Na zakończenie pobytu zwiedziliśmy położone zaledwie 6 kilometrów od Portugalii Badajoz, miasto słynące z licznych zabytków arabskich. Możliwość udziału w wymianie była dla nas wszystkich wspaniałym doświadczeniem, dzięki któremu mogliśmy zwiedzić Hiszpanię, ale również nawiązać wiele relacji. Wspomnienia z pobytu na Półwyspie Iberyjskim z pewnością pozostaną z nami do końca życia.”

Opiekunami wyjazdu były: Bożena Sidor – koordynator wymiany polsko-hiszpańskiej oraz Izabela Żukowska.