Krzesimir Dębski w Zamojskiej Alei Sław

Krzesimir Dębski w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski będzie bohaterem tegorocznej Alei Sław w Zamościu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5, 6 i 7 lipca br.

Realizowany w Zamościu od 2008 r. projekt „Aleja Sław” honoruje wybitnych Polaków, zasłużonych dla naszego Regionu i kraju. Wśród wyróżnionych znajdują się znakomite osobowości polskiej kultury, sztuki i nauki: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna i Zbigniew Małkowicz, Róża i Jan Zamoyscy oraz Adam Wiesław Kulik.

W roku Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego, w roku 444-lecia lokacji miasta Zamościa, honorami oddanymi Krzesimirowi Dębskiemu w ‘”Alei Sław” chcemy podkreślić jubileusz 50-lecia jednego z najbardziej wszechstronnych artystów polskiej sceny muzycznej. Wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowejtłumaczy inicjatorka Alei Sław, Teresa Madej.  

Prof. dr hab. Krzesimir Dębski wykłada kompozycję i aranżację na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest autorem książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”. Na potrzeby filmu „Było sobie miasteczko…” skomponował Oratorium Wołyńskie – „Kres Kresów”. Należy podkreślić, że Włodzimierz Dębski był współorganizatorem i autorem Krypty „ku pamięci pomordowanych na Wołyniu i Mauzoleum poległych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej” w Zamojskiej Rotundzie. Działał aktywnie w Stowarzyszeniu Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu w Zamościu.

Podobnie jak ojciec, Włodzimierz Sławosz Dębski, pan Krzesimir od lat współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego. Upamiętniając Krzesimira Dębskiego w Zamościu chcemy przywołać i zachować pamięć o jego przodkach i o przodkach wielu zamościan – Wołyniakach i o drogiej dla nich Ojcowiźnie. Krzesimir Dębski od piętnastu lat działa charytatywnie. Jako filantrop wspiera Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.

Fot. A. Jaroszewicz, Wikipedia