Studiuj także online w AZ!

Studiuj także online w AZ!

Akademia Zamojska tworzy kolejne ułatwienia dla swoich studentów. Senat Uczelni podjął decyzję, że część zajęć na niektórych kierunkach odbywać się będzie w formule online. Pozwoli to wielu studentom łączyć życie prywatne, pracę i kształcenie na Akademii Zamojskiej.

Taka hybrydowa formuła studiów pozwala na zdobycie dyplomu bez konieczności dojeżdżania do siedziby uczelni. Jest to wygodne zwłaszcza dla osób, które pracują, mają rodziny, albo dojazdy zajmują dużo czasu i są kosztochłonne. Chcemy dać szansę na zdobycie wykształcenia i dyplomu każdemu, kto ma taką nadzieję i chęć, lecz ze względu na sytuację zawodową lub rodzinną miał dotychczas pewne bariery. Ponadto przyszłym i obecnym studentom przysługuje prawo skorzystania z Indywidualnej Organizacji Studiów, która również pozwala połączyć różne obowiązki i sfery życia ze studiami – mówi rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz.  

Od nowego cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2024/2025  r., do 50 procent zajęć dydaktycznych odbywać się będzie w formule online na niektórych kierunkach studiów, takich jak: logistyka, mechanika i budowa maszyn oraz finanse i rachunkowość.

– Akademia Zamojska kształci na kierunku logistyka na poziomie inżynierskim. Nowością od najbliższego roku akademickiego będą wykłady prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość czyli w tzw. systemie online. Takie rozwiązanie dla studentów to oszczędność czasu, kosztów dojazdów na Uczelnię, łatwa aktualizacja wiedzy i dostęp do materiałów poprzez platformę internetowąi – tłumaczy korzyści płynące z tego rozwiązania dr inż. Jacek Poleszak, dyrektor Instytutu Logistyki Akademii Zamojskiej.

Podjęliśmy decyzję, by wykłady i zajęcia teoretyczne odbywały się drogą online. Z kolei zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne odbywać się będą w Centrum Badań i Transferu Technologii AZ przy ul. Szczebrzeskiej, gdzie znajdują się profesjonalne laboratoria. To ukłon w stronę naszych studentów, z których  wielu już pracuje i łączy obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni – dodaje dr Stanisław Tryka, dyrektor Instytutu Mechaniki i Budowy Maszyn AZ.

Zmiany dotyczą nie tylko możliwości odbywania zajęć online, ale również obejmują wprowadzenie innowacyjnych przedmiotów. Wdrożone zmiany są odpowiedzią na postęp technologiczny i rozszerzającą się cyfryzację sektora finansowego, pojawią się również na kierunku finanse i rachunkowość.

W formule online będą  odbywać się prawie wszystkie  wykłady na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia (magisterskich). Natomiast zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne zostaną  poprowadzone stacjonarnie.  Ponadto program studiów został uzupełniony o  przedmiot dotyczący innowacji w finansach:  „blockchain i kryptoaktywa”  w wymiarze 15 godz. na studiach I stopnia oraz w  wymiarze 30 godz. na studiach II stopnia.  Wprowadziliśmy także na studiach II stopnia wątek sztucznej inteligencji do przedmiotu,  który obecnie przyjął nazwę „prognozowanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” – mówi dr Maria Kierepka, dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości AZ.

Zmiany wejdą w życie 1 października br.