Prawnicy i pedagodzy dyskutowali o mediacji

Prawnicy i pedagodzy dyskutowali o mediacji

Na czym polega mediacja i kiedy można z niej skorzystać? Tego oraz wielu innych rzeczy związanych z pozasądowymi metodami rozwiązywania sporów dowiedzieli się studenci kierunków Prawo oraz Pedagogika Akademii Zamojskiej, którzy wspólnie ze swoimi wykładowcami wzięli udział w obchodach Tygodnia Mediacji zorganizowanych przez Sąd Okręgowy w Zamościu.

Niezmiernie się cieszę, że studenci Akademii Zamojskiej mogli spotkać się z prawnikami profesjonalistami, na co dzień zajmującymi się mediacją, którzy poruszyli aktualne problemy w tym obszarze i kierunki zmian w porządku prawnym. Korzystając z okazji dziękuję bardzo za współpracę z Instytutem Prawa Prezesowi Sądu Okręgowego w Zamościu SSO Mirosławowi Baranowskiemu oraz Koordynatorowi ds. Mediacji Sądzie Okręgowym w Zamościu SSO Teresie Bodys – mówi mec. dr Ryszard Pankiewicz – prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej, dyrektor Instytutu Prawa AZ.

W ramach wydarzenia odbyła się konferencja pt. Mediacja szkolna i rówieśnicza drogą pozasądowego rozwiązywania sporów”. Studenci Akademii Zamojskiej mogli przysłuchiwać się panelowi dyskusyjnemu nt. „Udział dziecka w mediacji w polskim porządku prawnym – obecny stan prawny, kierunki rozwoju”. Udział w nim wzięli: mec. dr Ryszard Pankiewicz – prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej, dyrektor Instytutu Prawa AZ; prof. Agnieszka Lewicka-Zelent – mediator sądowy, pedagog, psycholog, terapeuta; Marzena Chmiel – sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu; Ilona Dzido – mediator sądowy, prawnik, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, Magda Kosicka-Leszczyńska – radca prawny, mediator sądowy; Monika Sokołowska – adwokat, mediator sądowy, prezes Centrum Mediacji Izby Adwokackiej w Lublinie, sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie; Maciej Sokołowski – radca prawny, inspektor ochrony danych osobowych.

W wydarzeniu uczestniczyli studenci Akademii Zamojskiej z kierunków prawo oraz pedagogika z modułu kształcenia: „Pedagogika społeczna z elementami mediacji”.

Międzynarodowy Dzień Mediacji (MDM) jest świętem ogólnonarodowym, poświęconym upowszechnianiu wiedzy o polubownych metodach rozwiązywania sporów między innymi w drodze mediacji. Święto ustanowione zostało w 2005 r. przez Association Resolution (ACR) i jest obchodzone na całym świecie raz w roku w trzeci czwartek października. Tydzień Mediacji w Polsce ustanowiony został przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2013 r. Obchody tygodnia mediacji w naszym kraju wpisane zostały w termin uroczystości Międzynarodowego Dnia Mediacji. i przypadają w tygodniu obchodów ogólnonarodowego święta mediacji.