Kim jest i co oznacza twarz mężczyzny z liśćmi i pnączami, która często pojawia się w architekturze krajów anglojęzycznych? Odpowiedzi na to pytanie wspólnie z mgr Tamarą Woińską z Instytutu Filologii Akademii Zamojskiej szukali licealiści z II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu.
Młodzież, która wzięła udział w wykładzie to uczniowie klas objętych patronatem przez wykładowców kierunku filologia angielska. Uczestniczą oni w wybranych wykładach, konwersatoriach oraz warsztatach, jakie zaoferował im Instytut Filologii AZ. Brali udział już m.in. w zajęciach poświęconych kulturze brytyjskiej oraz gramatyce języka Szekspira.
28 listopada br. wykład w języku angielskim dla młodzieży z II LO w Zamościu wygłosiła mgr Tamara Woińska. Dotyczył on postaci Green Mana. Kim lub czym on jest?
– Green Man to element architektoniczny przedstawiający ludzką twarz z rosnącymi z ust pnączami lub okrytą liśćmi. Jest on głównie spotykany w kościołach w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Pochodzenie wskazuje na Iran, Persję lub Indie. Nie wiadomo skąd wziął się w Europie. Można go spotkać w kościołach średniowiecznych w bardzo dużych ilościach nawet do kilkuset w jednym budynku. Ma różne postaci – uśmiechniętego, gniewnego, młodego, starego. Uważa się, że symbolizuje on cykl życia, śmierci i odrodzenia. Inna teoria mówi, że to nawiązanie do drugiego Adama, który pojawia się w Nowym Testamencie i prawdopodobnie stanowi początek tej opowieści – tłumaczyła mgr Tamara Woińska.
Zielony Człowiek to postać występująca w wielu kulturach na przestrzeni dziejów, począwszy od starożytnych tradycji rzymskich i celtyckich. Przypisywane jest mu wiele znaczeń, jak na przykład przemijanie, przedstawianie różnych postaw życiowych, czy związek między człowiekiem i naturą. Warto też zaznaczyć, że Green Man stał się też popularną nazwą barów i pubów w krajach anglojęzycznych. Stało się tak, ponieważ w XVII wieku uważano, że Zielony Człowiek symbolizuje dzikość i upojenie.