Wykorzystanie nowych technologii – w szczególności sztucznej inteligencji – w rozwoju i zarządzaniu przedsiębiorstwem, czynniki wpływające na powstawanie nowych przedsiębiorstw, cechy liderów biznesu oraz szanse na pozyskiwanie wsparcia z funduszy Unii Europejskiej – to tylko część tematów poruszonych podczas konferencji „Przedsiębiorczość dla każdego” zorganizowanej w Akademii Zamojskiej w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP).
Celem ŚTP jest promowanie przedsiębiorczości oraz inspirowanie ludzi do podejmowania działań związanych z zakładaniem własnych firm i rozwijaniem innowacyjnych pomysłów.
– Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 roku w 200 państwach. Każdego roku w listopadzie instytucje, firmy i świat nauki, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości organizują warsztaty, szkolenia, debaty, konkursy i konferencje studenckie z zakresu zakładania działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, wizerunku własnej marki oraz wielu innych aspektów. Instytut Finansów i Rachunkowości wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji dołączył z inicjatywą, której hasłem przewodnim była „Przedsiębiorczość dla każdego”. Nasze kręgi zainteresowań to główne cechy przedsiębiorcy, obraz statystyczny przedsiębiorstw w naszym kraju, wykorzystanie nowych technologii w rozwoju przedsiębiorstw – zarówno ich podstawowego działania, jak również zarządzania firmą dzięki nim – wyliczała dr Elżbieta Dziura z Instytutu Finansów i Rachunkowości Akademii Zamojskiej, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości.
Konferencję otworzył rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę liderów w społeczeństwie, którzy poprzez zysk swoich przedsiębiorstw będą budować dobro wspólne. Podkreślił także ważną rolę etyki, by zdobywanie i pomnażanie kapitału odbywało się w sposób moralny. W wydarzeniu uczestniczyli również dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych dr Łukasz Potocki oraz dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości dr inż. Maria Kierepka.
Następnie swoje referaty zaprezentowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości, działającego w Instytucie Finansów i Rachunkowości AZ.
Sebastian Kukawski (student II-go roku FiR) wprowadził w temat przedsiębiorczości, ukazał ją jako siłę napędową gospodarki i innowacji, podkreślając jej znaczenie nie tylko w biznesie, ale również w życiu codziennym. Opisał cechy idealnego przedsiębiorcy, przedstawił przykłady światowych i polskich liderów oraz wyzwania które przekształcają trudności w możliwości rozwoju.
Szymon Łój (student II-go roku FiR) wraz z Ireneuszem Wawrynem przedstawili obraz statystyczny przedsiębiorstw w Polsce. Zaprezentowano liczbę przedsiębiorstw w kraju oraz ich strukturę branżową.
Agata Bukszyńska (studentka I-go roku st. II stopnia FiR) zaprezentowała stan polskich przedsiębiorstw niefinansowych i ich rozwoj w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Wskazała w jakich obszarach działało najwięcej przedsiębiorstw niefinansowych i jak rozkładało się zatrudnienie, wydatki oraz koszty w podziale na konkretne kategorie.
Julia Grabarz (studentka I-go roku st. II stopnia FiR) omówiła znaczenie nowych technologii w zarządzaniu przedsiębiorstwem i w jego rozwoju oraz przedstawiła korzyści i zagrożenia, jakie wiążą się z ich stosowaniem. W erze cyfrowej wprowadzenie nowych technologii do biznesu stało się nieuniknione. Wykorzystanie nowych technologii może przynieść wiele korzyści, w tym poprawę efektywności i wydajności, jednakże wprowadzenie ich wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i kosztami, takimi jak np. koszty inwestycyjne czy konieczność szkolenia pracowników.
Tetiana Kurylo (studentka III-go roku FiR) zaprezentowała gotowość polskich firm i konsumentów do wykorzystania sztucznej inteligencji oraz wyzwań związanych z jej wdrażaniem. Omówiła sześć kluczowych obszarów integracji AI, takich jak strategia, technologia, dane, automatyzacja procesów, rozwój talentów oraz zgodność z regulacjami prawnymi. Podkreśliła również potrzebę inwestycji w kompetencje pracowników i bezpieczeństwo danych, aby w pełni wykorzystać potencjał AI.
Joanna Bezpalko (studentka III-go roku FiR) przedstawiła w jaki sposób zarządzać przedsiebiorstwem. Odniosła się do zarządzania firmą jako kompleksowego procesu obejmującego tworzenie i realizację strategii biznesowej, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi i finansowymi, skuteczną promocję i sprzedaż produktów lub usług, optymalizację operacji i produkcji, oraz zachowanie zgodności z regulacjami prawno‑ustrojowymi.
Na zakończenie wydarzenia wystąpiła Zofia Matwij z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zamościu, która przedstawiła możliwości pozyskania wsparcia finansowego z funduszy Unii Europejskiej na rozpoczęcie startupów i prowadzenie działalności gospodarczej.
– Możliwości wsparcia na założenie działalności gospodarczej jest kilka. Jednym z nich jest wsparcie dotacyjne, dystrybuowane przez urzędy pracy, które otrzymały środki programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego”. Dostępne są także środki z programu Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego. Jest to wsparcie w formie pożyczki, w ramach której istnieje możliwość umorzenia 50 procent. Istnieją także możliwości założenia działalności gospodarczej w ramach środków dystrybuowanych przez Lokalne Grupy Działania oraz środków na działalność innowacyjną za pośrednictwem platform startowych. Te projekty, które zostaną przetestowane i platforma startowa uzna, że nadają się na rynek, będą mogły uzyskać wsparcie na dalszy rozwój – mówiła Zofia Matwij. Jak dodała zaczynający swój biznes przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie od 30 tysięcy złotych poprzez urzędy pracy do zdecydowanie większych sum w drugim etapie platformy startowej.
Konferencja pt. „Przedsiębiorczość dla każdego” została zorganizowana przez Instytut Finansów
i Rachunkowości Akademii Zamojskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości. Wydarzenie odbyło się 26 listopada br. w auli budynku AZ przy ul. Zamoyskiego 64.