Wyzwania inżynierii produkcji

Wyzwania inżynierii produkcji

Wykładowcy, przedstawiciele przemysłu oraz zakładów produkcyjnych, studenci i uczniowie szkół średnich wzięli udział w studenckim seminarium naukowym pt. „Aktualne i przyszłe wyzwania inżynierii produkcji” zorganizowanym przez Zakład Mechaniki i Budowy Maszyn Akademii Zamojskiej.

Jak przystało na seminarium poświęcone produkcji i technologiom wydarzenie odbyło się w Centrum Badań i Transferu Technologii Akademii Zamojskiej.

Nasze seminarium na celu upowszechnienie oraz wymianę wiedzy i umiejętności z zakresu współczesnych metod wykorzystywanych w inżynierii produkcji i przyszłych trendach ich doskonalenia. Rozmawiamy o rozwiązaniach, jakie w produkcji są wykorzystywane aktualnie oraz jakie będzie można wykorzystywać w przyszłości w związku z ciągłym rozwojem i postępem technologicznym – powiedział dr Stanisław Tryka, kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn AZ.

Uroczystego otwarcia seminarium dokonał rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Następnie wydarzenie poprowadził dr hab. inż. Jarosław Bartnicki. Podczas seminarium zaprezentowali się doktoranci: mgr inż. Marcin Bednarz, który przedstawił temat „Nowoczesne metody pomiarów wizyjnych” i mgr inż. Mariusz Krakowski, który przedstawił uczestnikom seminarium zagadnienie „Kształtowanie wyrobów z blach narzędziami elastycznymi”. W tej części wydarzenia temat „Metoda flow drill w praktyce” przedstawił świeżo upieczony absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn Akademii Zamojskiej inż. Mateusz Skowyra.

Drugą część wydarzenia poprowadził dr inż. Bronisław Samujło. Podczas niej swoje wystąpienia zaprezentowali: mgr inż. Paweł Koczan „Nowoczesne techniki projektowania i prototypowania w motoryzacji”, Kuba Majchrzak z COLMEX Sp. z o.o. „Nowości rynkowe w druku 3D”, dr hab. inż. Piotr Wolszczak „Zautomatyzowane systemy inspekcji wizyjnej”. Referaty przedstawili również studenci mechaniki i budowy maszyn AZ: Gabriel Olichwiruk „Nowoczesne narzędzia wytwarzania części maszyn” i Grzegorz Paczewski „Frezowanie Inconelu narzędziami ceramicznymi i węglikowymi”.

Moje  wystąpienie przybliża kulisy powstawania artykułów i rzeczy codziennego użytku, z których korzystamy, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób powstają oraz, że na pozór nowoczesne rozwiązania są stosowane już od lat. Dobrym przykładem są klocki hamulcowe, które są wykonywane z proszku, czy żarówki wolframowe, które również wykonywane są z proszku – wyliczał Gabriel Olichwiruk, student mechaniki i budowy maszyn AZ.

 – W swojej prezentacji dokonałem porównania metod frezowania Inconelu narzędziami ceramicznymi i węglikowymi. Porównanie to dotyczy prędkości skrawania oraz innych parametrów oraz przedstawienia faktu, że narzędzia ceramiczne w stu procentach nadają się do frezowania superstopów żaroodpornych, które są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu np. w lotnictwie, kosmonautyce, czy mechanice pojazdów. Niektóre bardzo ważne części w samochodach mogą zostać wykonane z tych stopów żaroodpornych, co pozwala na uniknięcie wielu problemów. Dla przykładu samochód DMC Delorean posiada sworzeń, który ma duży wpływ na jazdę samochodem. Jego pęknięcie powoduje, ze ten samochód praktycznie nadaje się na złom. Z tego powodu zdecydowano się wprowadzić zmianę i wykonać ten element z Inconelu, dzięki czemu ten element nie ulega tak łatwo zniszczeniu – powiedział z kolei Grzegorz Paczewski, również student mechaniki i budowy maszyn AZ.  

Seminarium zakończył panel dyskusyjny „Synergia nauki z przemysłem”, który poprowadzili wykładowcy Akademii Zamojskiej: dr hab. inż. Jarosław Bartnicki oraz dr inż. Bronisław Samujło.

W wydarzeniu wzięli udział studenci Akademii Zamojskiej a także młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu.

Seminarium pt. „Aktualne i przyszłe wyzwania inżynierii produkcji” zostało objęte patronatem honorowym przez Polską Akademię Nauk Oddział w Lublinie. Wydarzenie odbyło się 21 lutego br.