Weekend z 20. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Weekend z 20. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

CKF Stylowy zaprasza na pokaz 6 najciekawszych filmów dokumentalnych 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To wydarzenie, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji.

To jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Projekcje filmowe 20. edycji Weekendu z Festiwalem MDAG odbędą się w zamojskim kinie w dniach 19-21 maja 2023.

Program Weekendu z Festiwalem MDAG 2023:

19 maja 2023 | piątek

18:30 Całe to piękno i krew

20:30 I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!”

20 maja 2023 | sobota

18:00 Prawy chłopak

19:30 Lynch/Oz

21 maja 2023 | niedziela

17:00 Świat po pracy

18:30 Siostrzeństwo świętej sauny

Bilety na 1 film: 12 zł (ulg.), 15 zł (norm.) – dostępne w kasie kina i online: www.stylowy.net

10 zł (przy zakupie biletów na więcej niż 3 filmy) – dostępne wyłącznie w kasie kina, ul. Odrodzenia 9

60 zł – karnet na wszystkie filmy, dostępny wyłącznie w kasie kina, ul. Odrodzenia 9

Całe to piękno i krew | USA, 2022, 113 min | reż.: Laura Poitras

Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji, niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” | Szwecja, Dania, 2023, 88 min. | reż.: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie.

Prawy chłopak | Polska, Szwajcaria, 2022, 84 min. | reż.: Hanna Nobis

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

Lynch/Oz | USA, 2022, 110 min | reż.: Alexandre O. Phillippe

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

Świat po pracy | Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023, 81 min | reż.: Erik Gandini

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niekiedy na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w USA co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla mistrza kina, Erika Gandiniego, który podróżuje po świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

Siostrzeństwo świętej sauny | Estonia, Francja, Islandia, 2023, 89 min | reż.: Anna Hints

Nagrodzony na festiwalu w Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły ze wspólnoty. Otoczone dymem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale z humoru, mądrości i samoświadomości.