O strategii budowania imperium

O strategii budowania imperium

Sid meier’s: civilization VI” to gra pozwalająca jej użytkownikowi poprowadzić historyczne mocarstwa do zwycięstwa. Grę wyróżniają systemy takie jak: dyplomacja z miastami państwami, gubernatorzy czy katastrofy naturalne, zmuszające gracza do szybkiej zmiany planów oraz przyjęcia odpowiedniej strategii.

Gra ćwiczy umiejętność podejmowania decyzji. Gracz musi zdecydować, czy dobrym pomysłem jest wybudowanie Petry w Lyonie czy w Nantes, czy też postawienie miasta przy wybrzeżu czy koło depozytu soli? Gra ćwiczy także mikrozarządzanie oraz wymyślanie nowych strategii kierowania wojskiem.

Jej zadaniem jest osiągnięcie jednego z czterech rodzajów zwycięstw. Mogą być to: zwycięstwa dominacyjne, kulturalne, naukowe lub religijne. Zwycięstwo dominacyjne osiągamy poprzez zajęcie stolicy innej cywilizacji w sposób zbrojny. W tym celu ważne jest tworzenie nowych jednostek, walka z wrogiem w celu zdobycia doświadczenia i awansów, rekrutowaniu wielkich generałów i admirałów oraz budowa dzielnic wojskowych w celu zwiększenia obrony oraz rozwoju wojska. Zwycięstwo kulturowe zdobywa się, gdy zdominuje się wszystkie inne cywilizacje. W tym celu potrzeba dużo generowanej turystyki, a dzieje się to poprzez tworzenie i wystawianie przez artystów wielkich dzieł literatury, sztuki oraz muzyki i budowanie cudów świata. Dzielnice świątynne i relikty także sprowadzają turystów do danej cywilizacji. Zwycięstwo naukowe zdobywa się, gdy wystrzeli się kolonię na marsa. W tym celu należy wybudować dużo kampusów i dzięki temu przyczynić się do rozwoju nauki. Potrzebny jest także port kosmiczny, dzięki któremu można rozpocząć misję kosmiczną. Zwycięstwo religijne osiąga się, kiedy religia założona przez cywilizację staje się wiodącą we wszystkich innych cywilizacjach. W tym celu trzeba zbudować wiele dzielnic świątynnych umożliwiających rozwijanie wiary. Gra może wydawać się długa, ale w każdej chwili może zostać zatrzymana bez konsekwencji utraty czegokolwiek.

Nie ważne czy gra się samemu czy ze znajomymi, civilization VI dostarczy Ci wiele frajdy. Ruszaj więc i przynieś swojej cywilizacji chwałę!

Kamil Czerniak, ZS nr 1 w Hrubieszowie