UE – totalizm państwa unitarnego czy federacja ojczyzn?

UE – totalizm państwa unitarnego czy federacja ojczyzn?

O różnych wizjach przyszłości Unii Europejskiej: Europie Ojczyzn Roberta Schumana i europejskiego państwa unitarnego Altiero Spinellego mówił podczas wykładu „Europejski rozbiór Polski – zmiany traktatowe w UE” adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu i współzałożyciel Instytutu Ordo Iuris.

Od pewnego czasu prowadzimy badania nad poprawkami zgłoszonymi przez komisję konstytucyjną Parlamentu Europejskiego. Mamy do czynienia z bezprecedensowym procesem zmiany traktatów Unii Europejskiej. Jesteśmy w samym środku tego procesu, ponieważ te poprawki zostały już zaakceptowane przez Parlament Europejski oraz Radę Europejską. Przed nami perspektywa zmiany UE w unitarne państwo. Zmiana ta wiąże się z pozbawieniem państw członkowskich suwerenności w dziesięciu fundamentalnych obszarach, które dziś są pozostawione w odrębności i niepodległości poszczególnych państw członkowskich. Świadomość tego procesu jest bardzo niewielka. W Polsce stało się to przedmiotem debaty politycznej, reszcie Europy jest to sprawa całkowicie nieznana. Zmiana ta jest tak poważna, ze powinna być głównym przedmiotem debaty publicznej w świetle zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, a z całą pewnością powinna być przedmiotem świadomej decyzji narodów Europy, w sytuacji, w której de facto zmierzamy do likwidacji poszczególnych państw narodowych i powołania całkowicie nowej wspólnoty, która przyjmuje wyłączne kompetencje w obszarach jak wojskowość, polityka zagraniczna, edukacja, przemysł, infrastruktura strategiczna, polityka zdrowotna – tłumaczył cel swoich wykładów mec. Jerzy Kwaśniewski. Podkreślił przy tym, że aby takie zmiany zaszły muszą być one ratyfikowane nie tylko przez organy UE ale również przez wszystkie państwa członkowskie. W części państw UE oznacza to zgodę rządu lub parlamentu, w Polsce zaś wymagałoby to zgody 2/3 Sejmu i Senatu jako cesja suwerennościowa.

– Takiej większości zwolennicy tych poglądów nie mają w polskim parlamencie, co oznacza referendum. Do tego potrzebna jest powszechna świadomość tego, z czym mamy do czynienia, żeby wybór dokonywany przy urnach referendalnych był wyborem świadomym konkretnego modelu integracji europejskiej. Obecnie mamy do czynienia z bardzo radykalnym modelem Altiero Spinellego, stworzonego przez włoskich komunistów i drugim modelem Europy Roberta Schumana, modelem Europy narodów, który wydaje się być w Polsce bardziej popularny – mówił adw. Jerzy Kwaśniewski. Zwrócił przy tym uwagę, że wizja Schumana to model organicznego rozwoju współpracy europejskiej bez narzucania sztucznego modelu konstrukcji politycznych, odpowiadający na konkretne zapotrzebowania w sferze przemysłu, energetyki, handlu zagranicznego czy obrony.

Wykład adw. Jerzego Kwaśniewskiego „Europejski rozbiór Polski – zmiany traktatowe w UE” odbył się w Akademii Zamojskiej 22 marca br.