Pedagogiczne implikacje patriotycznej działalności Tadeusza Gajdy “Tarzana” (1924-1946) to tytuł książki autorstwa dr Katarzyny Sabat z Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.
W publikacji tej dr Katarzyna Sabat przedstawiła pedagogiczny wymiar biografii Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan” – żołnierza, młodego dowódcy oddziału antykomunistycznego walczącego w widłach Wisły i Sanu w latach 1945-1946, który swoje życie poświęcił w obronie niezawisłości kraju. Opisując jego sylwetkę uwzględniono przemiany społeczno-polityczne, jakie występowały w dwudziestoleciu międzywojennym, podczas II wojny światowej, a przede wszystkim w czasie wprowadzania komunizmu na ziemiach polskich. Autorka odniosła się także do współczesnych czasów, w których ofiarom totalitaryzmów przywraca się godne miejsce w historii.
– Biografia Tadeusza Gajdy może uczyć patriotyzmu, rezygnacji z własnego dobra na rzecz dobra ogółu. Ponadto pokazuje, jak ważne w życiu człowieka są zasady moralne i postępowanie zgodnie z nimi. Biografie i posługiwanie się nimi w kontekście pedagogiki są bardzo cennym narzędziem w kształtowaniu obywateli gotowych stanąć do walki w obronie własnego kraju i w razie potrzeby złożyć ofiarę z własnego życia – powiedziała dr Katarzyna Sabat z Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.
Spotkanie promujące publikację dr Katarzyny Sabat odbyło się 23 września br. w rektoracie Akademii Zamojskiej.
Katarzyna Sabat – doktor nauk społecznych, adiunkt w Katedrze Biografistyki Pedagogicznej i Historii Wychowania Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej, pracownik badawczo-dydaktyczny. Pedagog praktyk, posiada doświadczenie zawodowe nabyte w pracy z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Koordynator i pomysłodawca projektów społecznych i edukacyjnych na rzecz dzieci, młodzieży, seniorów, a także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestniczka ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych oraz sekretarz cyklicznych ogólnopolskich konferencji naukowych pt. „Biografie Codzienności” adresowanych do studentów, doktorantów i badaczy biografii. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół biografii żołnierzy podziemia antykomunistycznego i wynikających implikacji pedagogicznych. Współautorka kilku wystaw biograficznych, autorka artykułów naukowych związanych z obszarem biografistyki pedagogicznej, haseł słownikowych oraz artykułów popularnonaukowych.
Monografia została wydana w ramach projektu Pedagogiczne implikacje patriotycznej działalności Tadeusza Gajdy “Tarzana”. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”.